Anayasa değişikliği Mısır parlamentosunda kabul edildi

Mısır Parlamentosu, anayasa değişikliği yasasını onayladı. Yasa üçte iki çoğunlukla kabul edildi.  Yasa Anayasa Meclisi tarafından incelendikten sonra halk oylamasına sunulacak.

Yasa parlamentoda yaklaşık 10 saat süren tartışmanın ardından kabul edildi.

Mısır Parlamento Başkanı Ali Abdul Al, meclisten geçen maddenin 60 gün boyunca Meclis Anayasa ve Yasam Komitesi tarafından inceleneceğini ve daha sonra referandum ile halkın onayına sunulacağını söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Ali Abdul Al, 3 Şubat’ta genel kurul toplantıları sırasında ‘anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesi üzerine bir talep alındığını’ belirtmişti.

Mısır’a Destek Koalisyonu tarafından önerilen değişikliklerde ‘istikrarın sürekliliği ve kalkınma planlarının tamamlanması için Cumhurbaşkanının görev süresi 4 yıldan 6 yıla uzatılacak ve iki dönem üst üste görev yapabilecek. Yasa kabul edilirse, görev süresi 2022 yılında sona erecek mevcut Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 2 dönem seçilme hakkı elde edecek.

Mevcut anayasa, 2014 yılında, kabul edildi. 2014 yılında cumhurbaşkanı seçilen Sisi, geçtiğimiz yıl yapılan seçimleri de kazanmıştı.

Şarkul Avsat