Dubai’de Yeni Zelandalı turisti şaşırtan 15 şey

Yeni Zelandalı turist, Dubai’ye taşındıktan sonra kendisini şaşırtan 15 şeyi kaleme aldı.

Yeni Zelanda’dan buraya taşınmadan önce, okuduğum veya duyduklarıma dayanarak, burası hakkında “ruhsuz” ve “yapay” kelimelerini kullanmış olabilirim.

Toplam üç haftadır Dubai’de yaşıyorum ve bu şehir hakkında beni en çok şaşırtan 15 şeyi sizler için yazdım.

 1. Gökyüzü müthiş

Burj Halifa ve Burj Al Arab yan yana dururken, tüm yüksek binaların üst üste düzgünce sıralandığını hayal ettim. Ve yanılıyordum.

 1. Metro kullanımı inanılmaz kolay

Bazı şehirlerin metro haritaları karmaşık olsa da, Dubai Metrosu’nu kullanmak inanılmaz kolay. İki hattı var ve büyük bir kısmı şehri tamamen düz bir çizgide kesiyor. Yanlış trene binmek için gerçekten çok uğraşmanız gerekiyor.

 1. Çok fazla kum var

Tamam, Dubai’nin çölde olduğunu biliyordum, ancak günlük hayatımda bu kadar çok kumla etkileşime girmeyi beklemiyordum. Dev çukurlarda, kaldırımda, ayakkabımda her yerde kum var. Bazen kum fırtınası bile oluyor.

 1. Yağmur yağması çok büyük bir olay

Çünkü yağmur çok nadiren yağar. En küçük damlacıkların bile Dubai’de yaşayanları çılgına döndürmek için yeterli.

 1. Herkes yaz hakkında Lord Voldemort gibi konuşuyor

Adlandırılmaması Gereken Mevsim… ama her göçmen hala ilk Dubai yazının hikayelerini paylaşmayı ve yeni gelenlere en iyi hayatta kalma ipuçlarını anlatmayı seviyor (“işe yeni bir gömlek getir”).

 1. Herkes servis yapıyor

Eczaneler, köşebaşı dükkanları, HERKES. Ayrıca Burger Fuel’yi (NZ burger zinciri) telefonumda hiç kimseyle konuşmadan kapıma getirebildiğim gerçeği kesinlikle en iyi olaylardan biriydi.

 1. İstediğiniz hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz

Süpermarketler her yerden gelen stok ürünlerine sahip. Zencefil birası mı istiyorsunuz? Buna “zencefil bev” denir. ABD’de satılan binlerce tahıldan herhangi birini ister misiniz? Onları stoklayan bir süpermarket mutlaka var. Gerçekten Rusya’dan biraz turşu sebze ister misin? Muhtemelen mahallenizin kendi Rus bölümü olan bir köşe dükkanı vardır.

 1. Çalışma haftası Pazar günü başlar

Bu da demek oluyor ki hafta sonu cuma ve cumartesi günleri. Kesinlikle alışmak biraz zaman alıyor, dürüst olalım.

 1. Brunch sadece bir öğlen yemeği değil

Dubai’de brunch kahvaltı ile öğle yemeği arasında yediğiniz bir ara öğün değil. Günün her saatinde yiyebileceğiniz bir öğün. Ve brunch menüleri yiyebileceğiniz kadar yemek ve sınırsız içkiden oluşuyor.

 1. Alışveriş merkezleri çılgınca

Alışveriş Merkezlerinde kayak pistleri, akvaryumlar ve dinozorlar her şey var!

 1. Servis genellikle şaşırtıcı

Zoom’dan sadece bir şişe su almak bile bir VIP deneyimine benziyor. Hayır, bu ürün için plastik bir poşete ihtiyacım yok ama sorduğun için teşekkür ederim!

 1. Plaja gidebilirsiniz

Alışveriş merkezlerini ve gökdelenleri biliyordum… ama denizi, güneşi bilmiyordum. Anlaşılan, parmak uçlarınızı Basra Körfezi’ne sokabileceğiniz çok sayıda çarpıcı plaj var. En iyi kısmı? Kışın ortasında hala plaj günlerinin tadını çıkarabiliyor olmanız!

 1. Kamp yapmaya gidebilirsiniz

Benim için kamp demek, çalıların yanına gidip bir mangalda sosis yapmak demek. Dubai’de kamp yapmak, çölün göbeğinde kamp kurmadan ve hayatınızın en muhteşem gün batımını izlemeden önce araba ile kum tepelerinin etrafında dolaşma anlamına gelir.

 1. Çok çeşitli

Dubai gerçek bir kültür kabı ve hoşgörü konusunda inanılmaz bir çalışma söz konusu. Sadece süpermarkete gitmek Birleşmiş Milletlerde olmak gibi, farklı milletlerden insanla karşılaşabilirsiniz. Dubai’nin “ruhsuz” olduğunu söyleyen her kimse, köri için Karama’ya hiç gitmemiş demek ki.

 1. Çok güzel

Buraya gelmeden önce Dubai’nin ne kadar güzel olduğunu anlatmaya çalışsaydınız ikna olmazdım. Şimdi ise gerçekten takdir etmek için kendi gözlerinizle görmeniz gereken bir şehir olduğunu düşünüyorum.

What’s On