Erdoğan: S-400 füzesi anlaşmasında geri adım yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya’dan S-400 füze sistemi satın alma anlaşmasından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Erdoğan’ın bu sözleri, Washington tarafından Ankara’ya verilen ve resmi olmayan sürenin bitiminden bir gün sonra geldi.

NATO üyesi olan Türkiye, birliğin, uyarılarına rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almaya kararlı.

15 Şubat için verilen sürenin dolmasının ardından ABD’li bir yetkili, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin S-4OO ile devam etmesi durumunda ABD’nin Patriot füzeleri satma teklifini geri çekeceğini belirtti. Washington, S-400 füze anlaşmasının, Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-35 savaş uçağının Türkiye’ye satışını tehlikeye sokacağı ve ABD yaptırımlarına yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Türkiye, Rusya ve İran arasında Soçi’de düzenlenen üçlü zirve sonrası Erdoğan, Ankara’nın, Moskova’dan S-400 füzesi satın almaya devam edeceğini vurguladı. Erdoğan, Rusya’da gerçekleştirilen zirve dönüşü konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptık. Dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil. Bu iş bitti. Patriotlar konusuna gelince… Biz Patriot alımına açığız. Ancak bu alımın ülkemizin çıkarlarına hizmet etmesi gerekir. Bunun için ortak üretim, kredi ve erken teslimat konuları önem arz ediyor. ABD yönetimi erken teslimat konusuna olumlu yaklaşıyor olsa da ortak üretim ve kredi konularına bir şey diyemiyorlar” şeklinde konuştu.

Erdoğan, açıklamasında ayrıca S-400 füze sistemlerinin Temmuz ayında teslim edilmesini beklediklerini ifade etti.

Şarkul Avsat