Barclays Bank-Katar davası, Rusya’nın teklifini ortaya çıkardı

İngiltere merkezli Barclays Bank’ın 2008’deki küresel mali kriz döneminde Katar’dan acil sermaye toplamak amacıyla yüz milyonlarca dolar talep ederek ‘dolandırıcılık amaçlı komplo kurmakla’ suçlandığı dava, aynı dönemde Rusya’nın da bankaya batmasını veya İngiltere hükümeti tarafından kısmen kamulaştırılmasını önlemek amacıyla 500 milyon sterlinlik bir teklifte bulunduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere Ağır Dolandırıcılık Ofisi’nin (SFO), Doha’nın Barclays Bank’a 2 milyar sterlinin üzerinde yatırım yapması karşılında Katar’la 320 milyon sterlin değerinde gizli anlaşmalar yapılması sonrası piyasayı ve diğer yatırımcıları yanıltmakla suçladığı bankanın eski CEO’su John Varley ve diğer üst düzey 3 yöneticisi dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıyalar.

İngiltere merkezli The Financial Times gazetesi haberine göre SFO, Katar ile yapılan danışmanlık hizmeti anlaşmalarının Katar’a yapılan ek fon transferini gizlemek için kullanılmış bir ‘paravandan’ ibaret olduğunu düşünüyor.

Söz konusu dava, dünyanın en büyük bankalarından Barclays gibi bir bankanın baş yöneticilerinin jürinin yer aldığı bir mahkemede yargılandığı ilk dava olma özelliği taşıyor.

Barclays Wealth Şirketi eski varlık ve yatırım yönetimi müdürü Thomas Kalaris, Qatar Holding LLC ile 42 milyon sterlini aşan bir meblağ karşılığında danışmanlık hizmeti anlaşması imzaladığı biliniyor.

Bir önceki duruşmada, Katar eski başbakanı Hamad bin Casim Al Sani, 2008 yılında banka yetkilileri ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Katar’ın bankaya yapacağı yatırımı güvence altına almak ve Katar servet fonlarını yönetmek için banka tarafından yapılan ödemenin yanı sıra kendisine de ayrıca özel bir ödeme yapılması talebinde bulunduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta iddia makamı, Barclays Bank davası sanıklarının Katar’a yaptıkları ilk sermaye talebinden birkaç gün önce, Haziran 2008’de Katar başbakanıyla yapılan görüşme sonrasında yayınladıkları bir bildiriyle sahtecilik yaptıkları iddia edildi. Katarlılar başlangıçta istenen meblağı düşürdüler ve 2 milyar sterlinlik anlaşmanın yanı sıra banka ile daha geniş bir stratejik ilişki için mutabakat zaptı imzaladılar. Jüri izleme bölümü koordinatörü Edward Brown, yapılan bu mutabakatın ciddi şekilde yanlış veya yanıltıcı olduğunu söyledi. Bununla birlikte Katarlıların talep ettikleri yüzde 3.25’lik payın, Çin, Singapur ve Japonya’dan gelen diğer yatırımcılar tarafından sunulan miktarın iki katı olduğu bildirildi.

Buna karşılık bankanın eski CEO’su Varley, Katarlılara ödenmesi gereken miktarı bilmeden danışmanlık hizmeti anlaşmalarını imzaladığını söyledi.

The Financial Times gazetesi, Barclays Bank’ın üst düzey yetkilileri ile Katar arasındaki gizli temaslar sürerken bankanın Rusya tarafından sunulan bir teklifi de geri çevirdiğini yazdı.

Londra’daki Southwark Crown Mahkemesi’nde dün görülen davanın jüri kayıtlarına göre Rusya Merkez Bankası, Barclays Bank Yönetim Kurulu’na, bankada fon edinmeyle ilgilendiklerini iletti. Teklif, bankanın Ekim 2008’deki yönetim kurulu toplantısında masaya yatırıldı. Ancak yine jüri kayıtları banka yetkililerinin Rusya’nın teklifine karşı ‘oldukça temkinli’ davrandıklarına işaret etti.

Şarkul Avsat