Suudi Arabistan Kuveyt Ulusal Günü için hazırlanıyor

Kral Abdülaziz Dünya Kültür Merkezi (Ithra) Pazar günü yaptığı açıklamada, 25 Şubat ile 2 Mart arasında Kuveyt’in Ulusal Günü’nü anmak için bir dizi etkinlik düzenleyeceklerini duyurdu. Etkinlikte şiir divanından Al Shaiba yemek tarifine kadar birçok seçenek yer alacak.

Ithra yaptığı basın açıklamasında, etkinlikler ve atölyelerin Kuveyt kültür mirasına ışık tutmanın yanı sıra Kuveyt sanat ve kültürünün çeşitli yönlerini de vurgulayacağını söyledi.

Şeyh Cabir el-Ahmed Kültür Merkezi ile işbirliği içinde olan Ithra, ilk tiyatro müzikal performansı olan “Bu akşam nereye gidiyorsunuz? 80’lerin Şovuna” isimli gösteriye ev sahipliği yaparak Kuveyt dışındaki seyircileri 1980’lerde Kuveyt’in ikonik televizyon programlarına geri götürecek.

 “ŞİİR DİVANI”

Ithra ayrıca, ünlü Kuveyt şairlerinin ve yazarlarının bazılarının resital etkileşimli ulusal ve folklor şiirleri ve ziyaretçilerin de katılımıyla “Şiir Divanı” düzenleyecek.

Çocukların geleneksel ve eski incilerden ve bu incilerin nasıl çıkarılacağından, boyutlarına göre nasıl gruplandırıldığından ve bu incilerden nasıl kolye yapılacağından anlatan bir inci atölyesi de olacak.

“AL SHAİBA YEMEK TARİFİ”

Etkinlikler ayrıca, geleneksel Kuveyt mutfağını sergilemenin ve geleneksel Kuveyt tatlıları hazırlamanın yanı sıra, Kuveyt ve Körfez bölgesindeki ilk engelliler şefi İsmail Murad’ın “Al Shaiba tarifi” adlı canlı bir yemek pişirme seansına ev sahipliği yapacak.

2017 yılında resmi olarak açılan Kral Abdülaziz Dünya Kültürü Merkezi, yaratıcılığı teşvik ederek, ilham veren zihinleri ve yetenekleri güçlendirerek potansiyelini hızlandırmayı amaçlıyor.

Ithra, çok amaçlı bir kültür merkezi olarak kuruldu. Sanatta, bilimde, edebiyatta ve inovasyonda ustalık aracılığıyla potansiyelin gücünü ortaya çıkarmak için dönüştürücü deneyimlere sahip bir ortam yarattı.

Times Kuwait