Rabıta Genel Sekreteri el-İsa, ‘Dinlerin Dünya Barışı’ ödülüne layık görüldü

Amerika-Arap ilişkileri Ulusal Konseyi, inananlar arasında barışın elde edilmesi yönünde yürüttüğü uluslararası çabaları nedeniyle Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed bin Abdulkerim el-İsa’yı ‘Dinlerin Dünya Barışı’ ödülüne layık gördü.

Amerika-Arap ilişkileri Ulusal Konseyi Başkanı Dr. John Duke Anthony, ‘Dinlerin Dünya Barışı’ ödülünü Washington’da düzenlenen törende Rabıta Genel Sekreteri el-İsa’ya teslim etti.

El-İsa, radikal ideoloji ile mücadelesinin yanı sıra aydınlık bir İslami söylem çerçevesinde, ılımlılık değerlerini güçlendirmek amacıyla birçok görevde bulundu. El-İsa, dini ve etnik çeşitliliğe sahip ülkelerde, etkili pratik programlar ile hoşgörü ve bir arada yaşama değerlerini güçlendirme yönünde çalıştı.

Dr. El-İsa, Dünya İslam Birliği Genel Sekreterliği görevine gelmesinden bu yana, gerek İslam dünyası, gerekse uluslararası alanda birçok başarıya erişebilmek için gerçek İslami değerlerin doğru ve ılımlı bir şekilde yayılmasında gayretle çalıştı.

Medeniyet çatışması fikirleriyle mücadele etmesiyle birlikte adalet, diyalog ve anlayış değerlerine bağlılığı ile tanınan el-İsa, Müslüman azınlıkların ülkelerinin sistemlerine saygı duymaları ve şiddet ile nefreti körükleyen her türlü eylemden kaçınmalarının önemini de sık sık vurguladı.

Şarkul Avsat