El-Ula, kültürel hazineleri ve gizli sırlarıyla ünlüdür (SPA)

Suudi Arabistan El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu, Hindistan ile kültürel ortaklığı görüşüyor

Suudi Arabistan El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu, Hint tarafı ile El-Ula şehrindeki geliştirme çalışmalarını görüştü ve kültürel alışveriş, doğa ve çevre turizmi, mirasın korunması ve tarımla ilgili işbirliği alanlarını ele aldı.

Görüşme, El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in Hindistan ziyareti sırasında yapıldı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gerçekleşen görüşmede, el-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Mühendis Amr el-Madani şöyle dedi: “Yeni Delhi ziyaretimiz, dünyayı, el-Ula’daki zengin kültürel mirası paylaşmaya ve doğal mirası koruma çabalarımıza katılmaya davet etmek için harika bir fırsat. El-Ula, duyulara hitap eden ve sınırları aşan bir zaman yolculuğunu temsil ediyor; bugün buradaki varlığımız ise, kültürel değişim ruhuna ve Krallık ile Hindistan arasındaki uluslararası işbirliğine tanıklık ediyor.”

Medeniyetler arasında zengin bir ticari ve kültürel alışveriş geçmişine sahip olan El-Ula, Hindistan’dan gelen kaşiflere, sanat ve kültür uzmanlarına, arkeologlara ve yatırımcılara, kültürel hazineleri ve gizli sırları keşfetme fırsatı sunuyor.

El-Ula şehri, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yer alıyor ve özellikle Lihyan, Dadan ve Nebat krallıklarının medeniyeti de dahil olmak üzere büyük medeniyetlerin izleri ile çeşitli arkeolojik hazineleri ve antik kentleri içeriyor.

El Ula’da bulunan ve el-Hicr olarak da adlandırılan Medain Salih, Suudi Arabistan’ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ilk bölgesi. UNESCO’ya göre, ölen seçkinlerini buraya gömen Nebatiler’in güney başkenti olan bölgede, o dönemdeki sanatçılar yaklaşık 111 büyük mezar kazdı ve bu mezarlardan 94 tanesini süsledi.

Prens Muhammed bin Selman, 10 Şubat’ta, bölgenin eşsiz doğal ve kültürel mirasına dayanarak onu bir dünya mirasına dönüştürmek amacıyla şehrin geliştirilmesine yönelik el-Ula Vizyonu’nu başlattı.

Kraliyet Komisyonu, el-Ula’nın doğal ve kültürel mirasının korunması ve geliştirilmesi konusundaki kararlılık çerçevesinde, Şaran Vadisi’ni doğal bir park olarak belirlendiğini ve ünlü Fransız mimar John Nouvel tarafından tasarlanacak olan ve Sharan tesisi olarak adlandırılan lüks bir tesisin geliştirildiğini açıkladı. Tesis, bu büyüleyici doğanın bir parçası olması için el-Ula’nın doğal kaya oluşumları üzerinde inşa edilecek.

Komisyon ayrıca, Arap Parsı’nın korunması için küresel bir fon kurma planlarını açıkladı. Bu, nesli tükenmekte olan bu tür büyük kedilere ve bu girişimlerin başlatılmasına adanmış, dünyanın en büyük fonudur. Bu, Komisyon’un mükemmellik ve en iyi uygulamaları benimseme ve tüm dünyada üniversiteler ve çeşitli alanlardaki ilgili uzman kurumlarla çalışma konusundaki kararlığını gösteriyor. Ayrıca arkeolojik araştırma programının ve el-Ula şehrindeki tarihi sırları keşfetmeye devam ettiğine işaret ediyor. Bu çalışma, miras alanları, arkeoloji ve doğal ve kültürel mirasın korunmasındaki en son yöntemler hakkında bilgi ve araştırma alışverişinde bulunmak için küresel bir merkezin kurulmasına katkıda bulunacak.

Şarkul Avsat