Suudi Arabistan ve Çin ilişkileri geliştirme fırsatlarını görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng ile Suudi Arabistan-Çin Üst Düzey Ortak Komitesi’nin üçüncü oturumuna başkanlık etti.

Toplantıda, Suudi Arabistan ve Çin ilişkileri gözden geçirilirken, iki dost ülke arasındaki ilişkileri gelişme fırsatları ele alındı.

Suudi Arabistan-Çin Üst Düzey Ortak Komitesi’nin üçüncü oturumunda Suudi tarafına Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlık ederken, Çin tarafının başkanlığını ise Başbakan Yardımcısı Han Zheng yürüttü.

İŞBİRLİĞİNİN ARTIRILMASI DEĞERLENDİRİLDİ

Ortak Komite’nin üçüncü oturumunda, iki ülke arasındaki ortak işbirliği fırsatları ile siyasi ve güvenlik konularında koordinasyon alanları tartışılırken, ticaret, yatırım, enerji, kültür ve teknolojide işbirliğinin artırılması da değerlendirildi.

Toplantıda, ayrıca Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu çerçevesi ile Çin’in Kemer ve Yol girişimleri kapsamında iki ülke arasındaki ortaklık fırsatları gözden geçirildi.

Muhammed bin Selman ve Han Zheng, Suudi Arabistan-Çin Üst Düzey Ortak Komitesi’nin üçüncü oturumunun ardından toplantı tutanaklarını imzaladı.

Şarkul Avsat