Suudilerin doğal kayak merkezi…

Suudiler El Luz Dağı’nın tepesindeki kar yağışı sonrası her yıl sadece birkaç gün de olsa kayak sporunun keyfini çıkarmak için bu bölgeye akın ediyor.

Suudi Arabistan’ın kuzeyinde bulunan Tabuk bölgesindeki Badem Dağları’na az miktarda düşen kar yağışı Suudilerin dağın eteklerinde ve zirvesinde kayak yapmasını sağlıyor.

Kayak yapanlardan Nayef al-Harbi, karlı Luz Dağı’nın görüşünün kendisini etkilediğini ve kayak yapmaya teşvik ettiğini söyledi. Bu hobiyi eğlence için yaptığını fakat sağlık açısından tehlikeli olabileceğinden özel ayakkabılar kullanmak gerektiğini belirtti.

Cidde’den kayak sporu için gelen Hani Al Sahli, “İki gün önce sosyal medya üzerinde El-Luz Dağı’nda kar yağdığını gösteren birkaç video gördüm, bu harika manzaraların tadını çıkarmak ve kayak deneyimi yaşamak için oraya gitmeye karar verdim.” dedi.

Riyad’dan gelen Mansur el Rashidi, Luz dağına vardığı an karşılaştığı manzaranın güzelliğini ise şöyle yansıttı: “Kayak yapmaktan çok korktum ve meslektaşlarımın ısrarı ve cesaretlendirmesinden sonra, kayak botları giydim ve meslektaşlarımın ortasında karda spor yaptım.”

Her yıl güzel manzaralar arasında karla kaplı manzaranın tadını çıkarma fırsatını yakalayan Tabuk sakinlerinden Fahad el Balavi, kar yağışı sırasında birçok gencin karda nasıl eğlendiğini izlemek ve spor yapmak için bu dağa geliyor.

Al Arabiya