Temizlikçi robotlar Dubai metro istasyonlarında…

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Karayolları ve Ulaşım Otoritesi metro istasyonlarını temizlemek için bir robot kullanmaya başladı. Robotlar beklenen verimi karşılaması halinde Dubai’deki tüm metro istasyonlarında çalışmaya başlayacak.

BAE’nin yapay zeka stratejisi dahilinde yapay zeka tekniklerinin kullanımı ve geliştirilmesine dayanan benzersiz bir deneyim edinme çabalarının bir parçası olarak Dubai Smart’ın ilk stratejik hedefi somutlaştırıldı.

BAE Karayolları ve Ulaşım Otoritesi Demiryolu Bakım Departmanının Yöneticisi Muhamed Hassan Al Amiri, robot kullanımının bu teknikle metro istasyonlarının temizlenmesi konusunda dünyada bir ilkin uygulandığını söyledi.

Union Metro istasyonunda çalışmaya başlamış durumda olan proje, daha geniş ölçekteki temizleme çalışmalar için bu pilot uygulamanın gidişatı ile incelenecek. Robotun beklenen verimi karşılaması halinde uluslararası standartlara göre teknik bir şekilde Dubai’deki tüm metro istasyonlarında çalışmaya başlayacak.

Bu çalışma aynı zamanda sterilizasyon kapasitesi yüksek olan geleneksel temizlik için ihtiyaç duyulan suyun kullanımını azaltmaya da yarayacak. Robotlar, insan müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak temizleme zeminlerinin kalıplarına göre önceden programlanacaklar.

Çok sayıda sensöre sahip robotlar çarpmalara karşı duyarlı olabiliyor ve üstelik önlem de alıyorlar. Lazerle çalışan bu sensörler 360 derece sonar dairesiyle örtülü 135 cm uzunluğunda ve 90 cm genişliğinde. Metro istasyonu operatörlerine rahatsızlık vermeden, halka açık yerlerde kullanıma uygun boyutlarda üretilmişlerdir.

Emarat Al Youm