Cezayir’de binlerce kişi Buteflika’nın adaylığını protesto etti

Cezayir’de imamlara verilen talimatlar, 22 Şubat’ta Cuma namazı sonrasında on binlerce kişinin sokaklara dökülmesine engel olamadı.

Bu çerçevede binlerce kişi Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın beşinci dönem için adaylığını reddettiklerini duyurdu. Şarku’l Avsat’a açıklama yapan hükümete yakın kaynaklar, Buteflika’ya yakın parti ve sendikaların karşı bir gösteri hazırlığında olduğunu belirtti.

22 Şubat’ta Cuma hutbelerinde, Diyanet İşleri Bakanlığı için çalışan yüzlerce imam, ‘fitne’, ‘ülkenin istikrarını manipüle etme riskleri’, ‘sivil itaatsizlik’ gibi durumlara karşı uyarıldı. Ancak hiçbir uyarı işe yaramadı.

Namazdan yaklaşık yarım saat sonra binlerce insan 1988 yılının meşhur bir halk ayaklanmasına tanık olan başkentin merkezinde ve Babu-l Vadi Mahallesi’nde sokaklara döküldü. Cezayir Baharı Olayları olarak da bilinen 1988 olayları, tek partili rejimin çöküşüne ve çok partili sisteme geçilmesine zemin hazırlamıştı.

Söz konusu yürüyüşler sırasında eylemcilerin, cumhurbaşkanlığı sarayına girmeye çalışması sonrasında eylemciler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar meydana geldi. Çevik kuvvet, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Eylemciler, “Ne Buteflika ne de Said” sloganları ile mevcut cumhurbaşkanının kardeşinin de kendisinden sonra olası devlet başkanlığına tepki gösterdi.

Buteflika’ya yakınlığı ile bilinen Başbakan Ahmed Uyahya da göstericilerin tepki gösterdiği isimlerdendi. Buteflika 5. kez Cezayir’in cumhurbaşkanı olmak için 18 Nisan’da yapılacak olan seçimlere aday olduğunu açıklamıştı.

Yaklaşık 20 bin gösterici sokaklara çıktı

Öte yandan protesto gösterileri yalnızca başkent sokaklarıyla sınırlı kalmadı. Başta Konstantin olmak üzere Cezayir’in tüm doğu şehirlerinde de binlerce kişi sokaklara döküldü. Gözlemciler, yürüyüşlere katılanların sayısının yaklaşık 20 bin olduğunu tahmin ediyor.

Bu çerçevede Drean şehrinde bir imam ve bazı yürüyüş organizatörleri arasında çatışmalar yaşandı. Söz konusu imamın, ‘cemaate yabancılara hizmet eden gösterilere katılmama çağrıları’ çatışmaların yaşanmasına neden oldu. İmam’ın “Yabancı güçler, 2011 yılındaki planlarının başarısız olması sonrasında Cezayir’de yeni bir Arap Baharı yaşanmasına çalışıyor” ifadelerini kullanması üzerine, genç bir Cezayirli bağırarak, “Bizi korkutmayı bırak” dedi. Camide yaşanan kaos ve huzursuzluk sonrasında imam, hutbesini tamamlayamadı.

Aynı şekilde Buteflika’nın mensup olduğu Fas sınırındaki Tilimsan şehri de dahil ülkenin batısındaki tüm vilayetlerde de Buteflika’nın adaylığına karşı yürüyüşler düzenlendi.

Güvenlik görevlileri ise cumhurbaşkanlığı sarayına yönelen eylemcileri engellemeye çalışırken, bazı kesimler ‘saraya yönelenler hariç, gösterilere güvenlik güçleri tarafından izin verildiğini’ öne sürdü. Gözlemcilere göre ise söz konusu durum, yurt dışına bir mesaj olabilir.

Buteflika, 20 yıl önce iktidara geldiğinden bu yana bu derece büyük bir halk protestosuna tanık olmadı.

Protesto gösterilerinin yanı sıra Buteflika, 22 Şubat akşamı gerçekleştirilen Yeni Anayasa Konseyi Başkanı Tayeb Belaiz’in yemin törenine katıldı. Tören sırasında Yüksek Mahkeme Başkanı Süleyman Budi, ardından ise Belaiz yemin ederek, Buteflika’ya olan bağlılıklarını dile getirdi. Tayeb Belaiz, yaklaşık 10 yıl boyunca Adalet, İçişleri Bakanı, Anayasa Konseyi Başkanı ve Cumhurbaşkanının danışmanı olarak görev yapmıştı.

Öte yandan Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) lideri Muaz Buşarib, bugün, Buteflika liderliğindeki parti üyeleri ile bir araya gelmek için ülkenin batısındaki Vahran’a ziyarette bulundu. Parti kaynaklarına göre Buşarib, merkezi sendika genel sekreteri Abdul Mecid Sidi el-Said ile görüşmede bulunacak.

Diğer taraftan cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Buteflika’nın Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi rutin sağlık kontrolleri için İsviçre’ye gideceği belirtildi.

Şarkul Avsat