Orta Doğu 15 defa Oscar’da tarih yazdı

91’inci Akademi Ödülleri töreni henüz gerçekleşmemişken bugüne dek Oscar’a Orta Doğu’dan adını yazdıranları derledik. Bu sene ise bölgede Nadine Labaki, Rami Malek ve Talal Derki isimler önemli bir yer tutuyor.

Dünya, bölgesel yetenek ve yaratıcılık konusunda daha fazla dikkat çekmeye başlıyor ve bunun ödül törenine yansıdığını görmeye başlıyoruz. İşte 24 Şubat’tan önce Oscar tarihinin en belirleyici anları…

 1. 1959 – Kahire İstasyonu Mısır’ın ilk Oscar Gönderisi

Aday değildi ama akademi ödüllerine sunulan ilk Arap filmiydi. Youssef Chahine’in filmi, Kahire tren istasyonundaki olayların etrafında odaklanır ve burada gazete satan genç bir adamı izler.

 1. 1963 – Omar Sharif, Arabistanlı Lawrence Filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi

Muhtemelen dünyanın en büyük ve en karizmatik film yıldızlarından biri olan Omar Sharif, tarihi destanda çok sevilen rolü ile Oscar adaylığı alan ilk Arap aktördü.

 1. 1970 – Z, Yabancı Dilde En İyi filmi ödülünü kazandı

Costa-Gavras’ın Yunanistan’daki darbeye dayanan Fransız yapımı bir Cezayirli Z, Oscar’a aday olan ya da kazanan ilk Ortadoğu, Kuzey Afrika filmi oldu. Cezayir, o zamandan beri kategorideki birçok adayla çok fazla sinema başarısı elde etti: 1983 yılında tekrar Le Bal, 1995’te Dust of Life, 2006’da ise Glory Days ve 2010’da da Out of the Law aday gösterildi.

 1. 2002 – Halle Berry En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanırken Elie Saab tasarımlı elbise giydi

Ödülü kazanan ilk Afrika kökenli Amerikalı olarak tarihe geçen Halle Berry unutulmaz bordo Elie Saab tasarımlı dik bir korse bir elbise giydi. Ertesi yıl Akademi Ödülleri’nde Lübnanlı tasarımcının başka bir elbisesini tercih etti.

 1. 2005- Vaat Edilen Cennet, Yabancı Dilde En İyi Film için aday gösterildi

Film, Arapça dilinde ilk Yabancı Dil adayı ve Oscar’a aday gösterilen ilk Filistin yapımı film oldu. Yönetmen Hany Abu-Esad, senaryosunu dört gün içinde yazdığı iddia edilen Omar filmi ile de 2014 yılında tekrar aday gösterildi.

 1. 2009 – Angelina Jolie, Elie Saab tasarımlı elbise giydi

Angelina Jolie, sahtekar filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday olduğu 2009 Oscar’larında askısız, basit ama çarpıcı bir Elie Saab elbisesi giydi.

 1. 2012 – Bir Ayrılık, Yabancı Dilde En İyi film ödülünü kazandı

İran’lı Asghar Farhadi, başrolleri Nader ve Simin’in boşanması nedeniyle zorlu ahlaki ikilemleri keşfederek etkileyici ancak ustaca bir şekilde aile drama çalışmasıyla uluslararası alanda öne çıktı; Oscar kazanan ilk İranlı film oldu.

 1. 2012 – Jennifer Lopez’in Zuhair Murad elbisesi giydi

J-Lo, bu muhteşem ışıltılı elbiseyi, alanında öne çıkan tasarımcılarından biri olan Lübnan Zuhair Murad’ın 84. Akademi Ödüllerini sunarken giymeyi tercih etti.

 1. 2015 – Arap tasarımcıları kırmızı halıya hükmetti

Emma Stone ve Jennifer Lopez Elie Saab tasarımlı elbiseler seçerken, Lady Gaga Azzedine Alaïa tasarımı ile ‘015 Oscarlarına katıldı. Arap tasarımcılar 2015’in en unutulmaz kırmızı halı elbiselerinin yaratıcılarıydı.

 1. 2017 – Satıcı, Yabancı Dilde En İyi film Ödülünü kazandı

İran’ın Asghar Farhadi, satıcı ile tekrar Yabancı Dilde En İyi film ödülünü kazandı, ancak eleştirmenlerce beğenilen yönetmen, ABD Seyahat yasağını protesto etmek için töreni boykot ederek törene katılmadı.

 1. 2018 – Hakaret Yabancı Dilde En İyi film için aday gösterildi

Lübnan, iki topluluk arasında önemsiz bir olayın neden olduğu sosyal bölünmeleri inceleyen bu mahkeme draması geçtiğimiz yıl ilk adaylığını kazandı ve oyuncular Rita Hayek ve Diamand Bou Abboud ve senarist Joëlle Touma kırmızı halıda Elie Saab tasarımlı elbiseleri ile göz kamaştırdı.

 1. 2018 – Küçük Gandi, Suriye’nin ilk Oscar başvurusu oldu

Şiddet içermeyen protestoları teşvik eden bir aktivist hakkındaki bu belgesel film Suriye’nin ilk Yabancı Dilde Filminin gösterimi oldu.

 1. 2018 – Kırmızı halıya hükmeden Orta Doğu tasarımcıları (yeniden)

Zoey Deutch Elie Saab tasarımlı , Helen Mirren Rami Al Ali tasarımlı ve Rita Ora Zuhair Murad Haute Couture tasarımlı elbiseler giymeyi tercih etti ve Ortadoğulu tasarımcılar Oscar kırmızı halı töreninde göz kamaştıran tasarımların sahibiydiler.

 1. 2019 – Capernaum Yabancı Dilde En İyi Film ödülüne aday gösterildi

Bu adaylık ile Nadine Labaki, Lübnan’daki çocuk yoksulluğu, evsizlik ve yerinden olma hikayesini anlatan filmi için ödüle aday gösterilen Arap kadın yönetmen oldu. Film, 2018 Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü (ve onbeş dakika boyunca ayakta alkışlandı) kazandı.

 1. Rami Malek En İyi Erkek Oyuncu, Baba ve Oğulların En İyi Belgesel Film Ödülü’ne aday gösterildi

Bohemian Rhapsody’deki performansı ile Altın Küre Ödülü’nü kazanan ve daha önce Omar Sharif’i bir örnek aldığını söyleyen Mısır asıllı Amerikalı oyuncu Rami Malek ve 2018 Sundance Film Festivali’nde büyük jüri Ödülü’ne layık görülen suriyeli yönetmen Talal Derki de 2019 Oscar’ına aday olan iki Ortadoğulu.

Harpers Bazaar Arabia