Yemen’de Husilere ağır darbe: 30 milis öldürüldü

Yemen’de Hacca vilayetinin kuzeyindeki Kaşr kasabasında bulunan Hacur kabilesi ile İran destekli Husi milisleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda darbecinin öldürüldüğü ifade edildi.

Yemenli bir ordu kaynağı Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, meşruiyeti destekleyen koalisyon güçlerinin Kaşr kasabasındaki Hacur kabilesini kuşatan Husi milislerine ait mevziileri hedef almasının ardından kabile üyeleri ile İran destekli darbeci milisler arasında çatışmaların tekrar şiddetlendiğini belirtti.

30 MİLİS ÖLDÜRÜLDÜ ÇOK SAYIDA YARALI VAR

Kaynak çatışmalarda 30 Husi milisinin öldürüldüğünü, çok sayıda unsurunda yaralandığını açıklarken, darbecilere ait araçlarında imha edildiğini belirtti. Yemen ulusal ordusuna ait September.Net’te yer alan haberde ise çatışmalarda çok sayıda milisin öldürüldüğü belirtildi.

Yemen ordusu, Kaşr yakınlarındaki Mastaba bölgesinde patlak veren çatışmalar yoluyla Hacur kabilesi üzerindeki kuşatmayı kaldırmaya çalışırken, Husilerin kabile üyelerine ve bölgedeki sivillere yönelik saldırıları da devam ediyor.

Kaynaklar, milislerin bölgede patlak veren çatışmada çok sayıda unsurunu ve askeri mühimmatını kaybettiğini ifade ederken, darbecilerin çatışma bölgelerine milis göndermeye devam ettiğini dile getirdi.

Şarkul Avsat