Abu Dabi’de trafik kazalarında ölüm oranında rekor düşüş!

Abu Dabi polisi, 2018’de meydana gelen motorlu araç ölümlerinde ve ağır yaralanmalarda keskin bir düşüş yaşandığını ve ölüm oranlarında ise yüzde 25’lik bir düşüş görüldüğünü belirtti.

2018 sırasında Emirlik’teki trafik ölümlerinin sayısı 199’dan 149’a veya 25.125 oranında azalırken, büyük yaralanmaların sayısı 149’dan 120’ye veya yüzde 19.46 oranında azaldı. Ayrıca, yaralanma sayısı da 4 bin 286’dan 3,366’ya yani yüzde 21,46’ya düşerken, ölümüme neden olan kazaların oranı yüzde 38 düştü.

TRAFİK GÜVENLİĞİ PROJESİ İLE GERÇEKLEŞTİ

Abu Dabi Polis Merkezi Operasyonlar Bölümü Başkanı tümgeneral Ali Khalfan Al Dhaheri, bu düşüşün, Ulaştırma Bakanlığı Ulaştırma Bakanlığı, Belediye ve Planlama, Sağlık Bakanlığı ve Bilgi Bölümü işbirliği içinde başlatılan 2016-2020 Trafik Güvenliği Stratejisi sayesinde olduğunu söyledi.

El Dhaheri, ADP’nin 2018’de elde ettiği başarılara, trafik güvenliği, ambulans ve kurtarma hizmetleri, polis havacılığı ve kriz ve afet yönetimi gibi kritik alanlarda birleşik standartlar benimseyerek başarıldığını da sözlerine ekledi.

Trafik ve Devriye Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında Al Dhaheri, ADP’nin trafik güvenliği sistemleri geliştirme çabalarını ve değişen iklim koşullarına müdahale etmek için hızları azaltarak proaktif planlar uyguladığını vurguladı.

“BARAKAH EĞİTİMİ BAŞARILI OLDU”

Ayrıca, krizler ve felaketler için planlar hazırlamak ve komuta ve kontrol prosedürlerini birleştirmek ve ortak operasyonları teşvik etmek amacıyla “Barakah Eğitimi”ne katılım açısından ADP’NİN temel başarılarını da tartıştı.

Al Dhaheri ayrıca, ADP’nin komuta ve kontrol merkezlerinde kayıtlı raporların sayısının 2017’de 645 binden 2018’de 1 milyon 178 bine yükseldiğini ve Polis Havacılığı’nın hastanelere 24 trafik kazası görevi ve 40 hasta transferini içeren 1 bin 523 görev üstlendiğini doğruladı. Ve halkın ADP ile trafik ihlalleri, taksi izinleri ve sürüş incelemeleri gibi elektronik işlemlerinin sayısı 2018’de, 2017 yılına oranla bir milyon artış gösterdiğini de belirtti.

ADP’nin geleceği öngörme ve yapay zekâyı uygulama planının, uluslararası uygulamalara göre güvenlik önlemlerinin uygulanmasını ve güvenlik ile istikrarın korunmasına ilişkin endekslerde öncü konumlar elde etmesini sağlayacağını söyledi.

WAM