Vizyon 2030 nedir?*

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman 2016 yılında Vizyon 2030 ile ülkesinin ekonomisinin dönüşümü, kamu sektörü, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi yerine getirmek için özel sektör ve hükümet dışı kuruluşlar da dâhil olmak üzere ulusal kurumlar tarafından alınacak tedbirler ile birlikte planlarını açıkladılar. Vizyon, kamu hizmetlerini geliştirerek, turizmi artırarak ve en önemlisi kadına yönelik sosyal tutumları iyileştirerek Krallığın petrole olan bağımlılığını azaltmaya ve ülke ekonomisini dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

KADINLARIN YÜKSELİŞİ

Vizyon 2030 şu an şekillenmekte ve Arap milletini 21. yüzyıla istikrarlı bir şekilde getirmektedir. Suudi kadınların daha önce sadece erkeklerin yapabilmesine izin verilen iş kolları artık kadınlara da açık. Kadınlar yeteneklerini yüksek rütbeli pozisyonlarda önemli başarılar da dâhil olmak üzere birçok alanda kanıtlıyorlar. Yerel ticaret odaları ve belediyelerdeki seçimler için yarışıyor ve kazanıyorlar. Şu anda bakanlık görevlerinde, üniversitelerde, devlet kurumlarında, bankalarda ve çok uluslu şirketlerde başkanlık ve kurul sandalyeleri bulunuyor.

Vizyon, Suudi kadınların sosyal gelişim konularında katkılarının yanı sıra, özel sektördeki daha yüksek hükümet pozisyonları ve yönetici rolleri üstlenerek kadınları desteklemeye odaklandığı için, Suudi Arabistan’ın kadın ve kızlar için maddi eşitliğe doğru devam eden yolculuğuna tanıklık etmeyi dört gözle bekliyoruz. Hükümetin, Suudi kadınlara yönelik eğitim ve burs olanaklarının desteklemesinin yanı sıra, kadınların statüsünü ve çeşitli alanlardaki konumlarını artırmada da olumlu bir etkisi var. Vizyon, bu yılki Dünya Ekonomik Görünümü’ndeki istatistik ve rakamlar gibi, kadınların işgücü piyasasına katılımlarını doğrudan artırarak, birçok alanda istihdam olanaklarını arttırıyor.

YENİ EKONOMİ

Vizyon 2030’un birkaç hedefi var; bunlardan biri, ülkenin petrol gelirlerine bağımlılığının azaltılması ve ekonominin çeşitlendirilmesi. Büyük altyapı projeleri bu hedeflere ulaşmada kritik bir rol oynamaktadır.

Kızıl Deniz projesi, yüzlerce kilometreyi Krallığın kıyı şeridinin küresel bir turizm hedefine dönüştürmeyi planlıyor. Proje ideal su sıcaklıkları, dünyaca ünlü tüplü dalış alanları, çeşitli deniz ekosistemi ve korumalı mercan resifleri bulunan alanlar geliştiriyor.

Başka bir cephesinde, Fadhili gaz santrali, temiz yanan doğal gaz yoluyla enerji sağlayacak ve ülkenin elektrik üretme aracı olarak petrole olan güvenini azaltmaya yardımcı olacak.

Ülkenin başkenti Riyad’ın yakınındaki “eğlence kenti”, 334 kilometrekareye yayılacak ve ülkenin daha önce hiç görmediği eğlence ve kültürel mekanları getirecek. Başlıca etkinlikler arasında ünlü Amerikan devi Six Flags’ın safarisi ve tema parkı yer alacak.

YAŞAM KALİTESİ PROGRAMI

Vizyon 2030 Gerçekleştirme Programının bir parçası olan Yaşam Kalitesi Programı 2020, Cidde’de sanat ve kültür adası, 42 kütüphane, 45 sinema, 16 tiyatro ve spor etkinlikleri için ayrılan 491 parti yer alacak. Program iç yatırımı teşvik edecek ve binlerce iş imkânı yaratacak.

Son olarak, Genel Eğlence Kurumu (GEA), bölgedeki 56 şehirde planlanan 5 binden fazla canlı şov, festival ve konser ile çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu yıl, Suudi Arabistan’da bugüne kadar görülmüş en büyük canlı eğlence dizisi, aile müzikallerinden ve şovlarından stand-up komedi ve dünyadaki en büyük isimlerden bazılarının canlı performanslarına kadar devam ediyor. GEA, Suudi Arabistan’ı küresel turizm ve eğlence haritasına sokacak dünya standartlarında bir eğlence endüstrisi kurmayı amaçlayan Krallıktaki dönüşümün önemli güçlerinden biri olmaktan gurur duyuyor.

VELİAHT PRENS MUHAMMED’İN VİZYONU

Vizyon 2030, Suudi Arabistan’da lider güç olarak Veliaht Prens Muhammed’in ortaya çıkması ile yakından ilişkili. Vizyon’un reformları çok çeşitlidir ve Suudi ekonomisi için uzun vadede önemli olumlu etkileri var ve Suudi pazarını uluslararası yatırımcılara açma sürecini de hızlandırdı. Bu projenin geleceği ya da onunla ilişkili dinamikler ne olursa olsun, ekonominin petrole ve devlete bağımlılığını azaltma zorunluluğu, Suudi politikacılarının şu anda karşılaştığı en önemli zorluğu temsil ediyor.

Bununla birlikte, her alan için zorluklar vardır ve ekonomiyi çeşitlendirmenin, hükümet hizmetlerinin verimliliğini artırmanın, gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına katılımını güçlendirmenin ve diğer önceliklerin hükümetin reform çabalarının ön planda olduğu yerdir.

  • Khaled Manzlawiy

Arab News