Körfez’in ilk Kadınlar Futbol Turnuvası Riyad’da

Suudi Arabistan, Körfez’in ilk Kadınlar Futbol Turnuvasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Cuma günü başlayacak olan turnuvaya ülkeden birçok takım eşlik edecek.

El-Huber Spor Şehri’ndeki Green Hall, Prens Saud bin Naif’in liderliğinde düzenlenen Körfez Kadınlar Futbol Turnuvası’na ev sahipliği yapacak.

Al-Shuala Al- Sharqiyah, Al Yamamah, Lourdes, United Eagles, Royals, Jeddah Eagles ve Kings’ Union gibi Suudi futbol takımları da turnuvaya katılacak.

Turnuvayı düzenleyen kuruluşlardan birinin müdürü olan Sana Al-Ateeq “Takımlar haftanın dört günü antrenman yapıyorlar, her antrenman yaklaşık üç saat sürüyor.  Bazı takımlar formda kalmak için Riyad’da ve Doğu bölgelerinde dostluk maçları yaptı” dedi.

Al-Ateeq, “aileler için özel bir gün olmasını çabalıyoruz çünkü turnuva sadece oyuncular için değil aynı zamanda aileler için de” diye sözlerine devam etti.

Al Yamamah takımının oyuncularından biri “Suudi Arabistan’ı mümkün olan en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz özellikle de yetkililer turnuvanın başarılı olması için her şeyi yapmışken. En iyi oyunumuzu oynamak ve kazanmak için sıkı bir şekilde antrenmanlar yapıyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz Ocak ayında, kadınları spor yapmalarına teşvik etme reformlarının bir parçası olarak Suudi Arabistan tarihinde ilk defa kadın futbol taraftarlarının stadyumda futbol maçını izlemeye gitmelerine izin verilmişti.

Aynı zamanda turnuvaya BAE, Umman, Kuveyt ve Bahreyn’den kadın futbol takımları katılacak. Turnuva 6 Mart’a kadar devam edecek.

Arab News