Riyad, terörizmin yıktığı şehirler için sergi açıyor

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığının 25 Nisan’da düzenleyeceği ‘Terörizmin Yıktığı Şehirler’ isimli sergisinde terörizmin miras alanları üzerindeki yıkıcı etkisi vurgulanacak.

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Badr bin Abdullah,  ‘Terörizmin Yıktığı Şehirler’ isimli serginin 25 Nisan’da Riyad’da açılacağını söyledi.

Bakanlığın Paris’teki Arap Dünya Enstitüsü ile işbirliği içinde düzenlediği 30 günlük sergi, Libya’nın Leptis Magna, Suriye’deki Halep ve Palmira, Irak’taki Musul gibi antik ve arkeolojik kentlere yer verecek.

Prens, sergide en son teknolojinin kullanılarak kamu mirası bilincini ve korumanın önemini artırmaya çalışılacağını dile getirdi.

Prens Badr, “ bu sergi ile toplumun miras alanlarının önemini fark etmesine yardımcı olmasını hedefliyoruz çünkü bu alanlar bizi, Çatışma alanlarını Orta Doğu’daki tarihimizi tehdit etmek için bir fırsat bulan radikalizm yanlısı ve terörist ideolojiler nedeniyle tahrip edilmiş ya da ihmal edilmiş olan uygarlıklara tanıtan insanlık tarihinin belgesi” dedi.

Sergi, ziyaretçilerin Orta Doğu’daki savaş nedeniyle tahrip edilen, yağmalanan veya ihmal edilen şehirlerde sanal bir yolculuğa çıktığı Paris’te başarılı oldu.

Arab News