​Hindistan ve Pakistan savaş istemiyor

Pakistan ve Hindistan arasında karşılıklı savaş uçaklarının düşürüldüğü açıklamalarının ardından yaşanan gerginliğe en büyük tepki sosyal medyadan geldi. Binlerce kişi sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan dün ‘SayNoToWar’ ve ‘Savaşa Hayır de’ hashtagleri ile paylaşımlarda bulundu.

Yüzlerce Pakistanlı ve Hintli Twitter kullanıcısı, #SayNoToWar hastagi ile paylaşım yaparak iki ülkenin geldiği son noktadan duydukları endişeyi dile getirdi. Atılan tweetlerden birinde, “Askerler ölüyor ve acı çekiyorlar, savaş isteyen politikacılar değil!” dedi. Kullanıcılardan biri ise, “Hindistan ve Pakistan’ın savaşması gereken şey cehalet, yoksulluk ve şiddet” paylaşımı yaptı.

Pakistanlı pop sanatçısı Harun Reşid Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, savaşı kutlayan insanların savaşa katılmayacağını, savaşa katılanların ise asla savaşı kullanmayacaklarını belirtti.

Bazı Twitter kullanıcıları ise çatışmaların tüm dünya üzerindeki etkisine değindi. Kullanıcılardan biri, iki ülke arasındaki savaşta birbirlerine nükleer silah kullanması durumunda, mahsul üretiminin 15 ile 20 yıl boyunca yüzde 10 oranında azalabileceğine vurgu yaptı.

#ABHİNANDAN HASHTAGİ

Öte yandan kullanıcılar, Pakistan askerleri tarafından esir alınan Hintli pilotun adı olan #Abhinandan hashtagi ile paylaşım yaptılar. Hindistanlı kullanıcılar #Abhinandan hashtagi ile esir pilota destek verirken, Hint ve Pakistanlılar Cenevre Sözleşmesinin esirler hakkındaki maddesinin uygulanmasını talep etti.

Hintli pilot için ikiye bölünen Pakistanlı kullanıcılardan bir bölümü esir pilota sempati duyarak, “Pakistan vatandaşı olarak, hükümetime yakalanan Hint pilota iyi muamelede bulunmasını talep ediyorum” şeklinde açıklama yaptı. Diğer bir grup ise ülkesinin ordusuna verdiği desteği belirterek, Hindistan’ın aynı şekilde Pakistanlı bir pilotu canlı bulması halinde daha kötü muamele yapacaklarını iddia etti.

Pakistan tarafından dün yapılan açıklamada, Keşmir hava sahasına giren Hindistan Hava Kuvvetlerine ait iki uçağın düşürüldüğü ve Abhinandan isimli pilotun yakalandığı duyurulurken, Hindistan ise Pakistan’a ait savaş uçağı düşürdüklerini belirtti.

Yaşanan bu olaylar, Hint savaş uçaklarının 1971 savaşından sonra ilk kez Pakistan’a saldırmasından bir gün sonra gerçekleşti.

Şarkul Avsat