​Pakistan ve Hindistan arasında yıllardır süren Keşmir sorunu

Hindistan ve Pakistan arasında 70 yıldan uzun bir süredir Keşmir konusunda gerginlik yaşanıyor.

Hindistan, komşusu Pakistan’ı bu ayın ortalarında Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgede 40 Hint askerinin hayatını kaybettiği saldırıda doğrudan rol oynamakla suçlamasıyla gerilim daha arttı.

CNN’e göre bu saldırı, 1980’lerin sonunda çatışma krizinin başlamasından bu yana güvenlik güçlerine yapılan en ölümcül saldırı olarak kayıtlara geçti.

Hindistan, Keşmir Kontrol Hattı’nın Pakistan tarafındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait kampa hava saldırısı düzenlediğini açıklamasının ardından, Pakistan, izinsiz hava sahasına giren iki Hint uçağını Keşmir’de kendisinin kontrol ettiği bölgede düşürdü ve bununla birlikte Pakistan-Hindistan gerilimi zirve yaptı.

HİNDİSTAN İLE PAKİSTAN ARASINDAKİ KEŞMİR ANLAŞMAZLIĞI, AĞUSTOS 1947’YE KADAR UZANIYOR

Hindistan’ın bağımsızlığının ilanından sonra, İngilizler, bölgenin demografik ve coğrafi yapısını gözetmeksizin iki ülkenin sınırlarını çizdi.

Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bölgeler Pakistan’a, Hinduların yoğun yaşadığı yerler ise Hindistan’a bırakıldı.

Keşmir’in Mihracesi (hükümdarı), bölgenin, Hindistan’a mı yoksa Pakistan’a mı katılacağı konusunda kararsız kalsa da, sonunda Hindistan’a katılmasını tercih edince, iki ülke Keşmir için iki yıl süren bir savaşa girdi.

Pakistanlı kabileler Müslümanları desteklerken, Keşmir hükümeti Hindistan’dan yardım istedi. Bunun ardından Hint birlikleri Mihrace’yi desteklemek için bölgeye girdi. Ancak Pakistan birliklerinin de bölgeye girişiyle iki yıl sürecek olan savaş başladı.

Ocak 1949’da, Birleşmiş Milletler’in (BM) müdahalesi ile çatışma dururken, Keşmir topraklarının üçte ikisi Hindistan, geri kalanı ise Pakistan kontrolünde kaldı.

KEŞMİR’İN YÜZDE 37’Sİ PAKİSTAN’A YÜZDE 63’Ü HİNDİSTAN’A

Böylelikle, Keşmir’in yüzde 37’si Pakistan’a (Azad-Keşmir), yüzde 63’ü Hindistan’a (Cammu-Keşmir) bağlandı.

Sınırlarını Çin-Hindistan ve Pakistan ile paylaşan ve yaklaşık 84 bin 471 mil karelik bir alana sahip olan Cammu-Keşmir, Güney Asya’da stratejik açıdan çok önemli bir yer olurken, Müslümanlar, nüfusun yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

Bölge, Hindistan için stratejik açıdan büyük öneme sahipken, Keşmir meselesi, Güney Asya’nın yanı sıra Hindistan ve Çin arasındaki güç dengesiyle bağlantılı. Öte yandan Pakistan için de coğrafi ve nüfus açısından çok önemli. Ayrıca Pakistan ile bölge arasındaki sınırın Hindistan tarafından kontrolü durumunda Pakistan’ın ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturuyor.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri etkileyen gerginlikler, Hindistan ve Pakistan’ın nükleer silah programına sahip olması nedeniyle uluslararası toplum için de büyük endişe kaynağı oluşturuyor.

BM’nin anlaşması, iki ülkenin 1947’den bu yana üç kez savaşa girmesini engelleyemedi. İki ülke 1999’da ise bir savaşın eşiğinden döndü.

47 BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Bu savaşlar 1947 ve 1965’te doğrudan Keşmir’de patlak verdi ve 1989’dan bu yana devam eden şiddette 47 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Bu rakam, çatışma döneminde kayıp oldukları ilan edilen kişileri ise kapsamıyor. Bazı insan hakları grupları ve sivil toplum kuruluşları, ölü sayısının resmi olarak açıklanandan iki kat daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Dış İlişkiler Konseyi’ne göre (CFR), sınırdan düzenli olarak birbirlerine ateş açan iki ülke 2003’ten bu yana kırılgan bir ateşkes sürdürdü.

Pakistan ve Hindistan, 2006 yılında diyalog yapılması ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde adım atsa da, her iki ülkenin etnik, ekonomik, politik ve tarihsel faktörlere bağlı olarak Keşmir’e sahip olma yönündeki isteklerinin devam etmesi nedeniyle, bunda başarı elde edilemedi.

KEŞMİR SORUNU, PAKİSTAN-HİNDİSTAN DOSTLUĞUNUN ÖNÜNDE KOCA BİR ENGEL OLARAK KALDI

Londra’da bulunan en köklü üniversitelerden King’s College’de Uluslararası İlişkiler dalında öğretim görevlisi olan Dr. Adnan Nasimullah, durumun, 2014’ten bu yana yani Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin döneminde daha da kötüleştiğini söyledi.

Güney Asya’daki SOAS Üniversitesi’nde politika uzmanı olan Simona Vittorini ise Hint yetkililerin, laik bir devlette Müslümanların haklarını güvence altına alabileceklerini ispat etmek istediklerini, ancak Keşmir’in 1947’de bölündükten sonra Müslümanların vatanı olduğu gibi Pakistan kimliğinin de anahtarı olduğunu dile getirdi.

CNN’e konuşan Vittorini, “Keşmir her iki ülke için sembolik bir konu haline geldi” diyerek, her iki ülkenin çıkarlarına aykırı çalışan Keşmir’in artan bağımsızlık hareketiyle durumun daha da karmaşıklaştığına işaret etti.

Şarkul Avsat