Absher’ı kullanan Suudi kadın sayısı artıyor

Suudi Arabistanlı 2 milyondan fazla kadın, İçişleri Bakanlığı’nın hizmetlerine anında erişim sağlayan “tek tık” uygulaması Absher’ı kullanıyor. Sürücü ehliyeti, hesap kaydı vb. hizmetler ile kadınların bu uygulamaya daha fazla ihtiyacı olduğu görülüyor.

Absher Müdürü Atiyah el- Anazy, Arab News’e “2018 yılında uygulamayı kullanan kadınların sayısı inanılmaz bir şekilde arttı” dedi.

Kadınlar sadece bu uygulamayı kullanmadıklarını belirten El-Anazy, “kadınların başka servisleri de kullandığını gördük. Sürücü ehliyeti, hesap kaydı vb. hizmetler ile kadınların daha fazla uygulamaya ihtiyacı oluyor” dedi.

El- Anazy, Absher uygulamasının hizmetlerini tanıtmak ve yeni hizmetlerini halka duyurmak için her yıl düzenlenen bir etkinlikte Absher’in bankacılık sektöründe kullanılacağını duyurdu.

Jazawat Teknoloji müdürü Halid Alkhesifan ise, insanların artık Absher üzerinde banka hesabı açabileceklerini ifade etti.

BÜROKRATİK İŞLEMLERDE VAKİT KAYBINA SON!

Hükümet hizmetlerine erişmek için bölgede en çok bilinen Absher uygulaması, aynı zamanda Suudileri ve Suudi Arabistan’da yaşayan göçmenleri bürokratik işlemlerde vakit kaybından ve uzun kuyruklarda beklemelerini önlüyor.

Alkhesifan, “Şu an 160’tan fazla hizmetten yararlanan Absher’ın kullanıcı sayısı 11.6 milyon kişiye ulaştı ve biz var olan uygulamalarımıza yenilerini eklemeye devam ediyoruz” diye de ekledi.

Örneğin, Absher kullanıcıları artık Jawazat’ı ziyaret etmek, hizmetlerini kullanmak ve belgelerini almak için kendi adlarına gerekli işlemleri tamamlama görevini başkalarını devredebilir veya yetkilendirebilirler.

Alkhesifan “eğer oturma kartınızı kaybederseniz Absher hesabınıza giriş yaparak bunu hemen yetkililere bildirebilirsiniz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Arab News

Suudi Arabistan’da kadınları takip için kullanıldığı iddia edilen uygulama bakın ne çıktı!