BAE, Everest’i fethedip Guinnes’e girmek istiyor

Emirates Hava Sporları Birliği Başkanı Nasr Hamud El Neyadi, gezegenin en yüksek noktası olan Everest’te yeni bir tırmanış macerası için bir dağcı grubu kurmaya karar verdiğini açıkladı. 30 bin feet yükseklikten atlayarak maceraya başlayacak olan ekibin hedefi ise Guinnes rekorlar kitabına girmek.

Hali hazırda Guinness kitabında beş rekor kırmış olan El Neyadi, Emirates Al-Youm’a, 2008 yılında ayak basmış olduğu en yüksek dağ zirvesine geri dönmeye hazır olduğunu ve 30 bin feet yükseklikten dağın zirvesine atlayan ilk Arap olduğunu söyledi.

BİRÇOK KEZ REKORLAR KİTABI’NA GİRDİ

Al-Neyadi, Everest zirvesini tırmanırken maceracıların karşılaştığı zorluklara dikkat çekti. Belirlenen grupla birlikte farklı irtifalarda Everest ile mücadele etmek için insan vücudunda oluşan değişikliklere nasıl adapte olunacağına ve çeşitli zorluklarla nasıl baş edileceğine dair 11 günlük eğitim kampı verileceğini söyledi.

Önceki Everest macerasını anlatan El Eyadi, vücudunun özel giysilerle kaplandığını oksijen tüpü kullandığını, uçaktan atlama esnasında soğuk havadan etkilenmemek için hazırlandığını belirtti.

El Neyadi, dünyanın en yüksek kulesi Burç Halife’den atlayarak Guinnes Rekorlar kitabına girmişti. 2008’de Everest Dağı’nda 30 bin fit yükseklikten atlayarak tekrar Rekorlar kitabına girdi. Aynı yıl Alplerden atladı. 6 yıl önce ise 42 kişiden oluşan bir ekip ile Dubai’deki en üst konut kulesinden atlayarak tekrar Rekorlar kitabına girmiş oldu.

Emarat Alyoum