Buteflika tüm mal varlığını açıkladı: 3 ev, 2 araba

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, 5. dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını duyurmasının ardından tüm adayların mal varlıklarını halka söylemesini gerektiren seçim yasasına uygun olarak servetini açıkladı.

Buteflika, 3 Şubat’ta imzalanan ve hükümet gazetesi “el-Mücahid” tarafından dün akşam yayınlanan bir haberde yer alan açıklamasında, emlak mülkünün başkent Cezayir’in batısındaki Sîdî Ferec’deki bireysel bir konutu, başkent Cezayir’in merkezindeki bir başka bireysel konutu ve Cezayir’de bir daireyi içerdiğini söyledi. Ayrıca, iki otomobilinin olduğunu belirten Buteflika, Cezayir içinde ve dışında ilan edilenden başka bir mal varlığına sahip olmadığını vurguladı.

SAĞLIK DURUMU BELİRSİZ

Öte yandan Buteflika’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik adaylık dosyasını bugün tevdi etmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı’nın seçim kampanyasının yeni müdürü olan Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Abdulgani Zalan’ın bu görevi üstlenebileceği ifade edildi.

Bazı kaynakların Buteflika’nın ülkeye geri dönmesini mümkün görmesine rağmen, Cezayir Cumhurbaşkanı’nın hala geçtiğimiz Pazar akşamı “periyodik tıbbi muayeneler” için gittiği Cenevre’de olduğu düşünülüyor.

Yüz binlerce Cezayirli Cuma günü, Buteflika’nın 5. dönem cumhurbaşkanlığı adaylığını protesto etmek için düzenlenen kitlesel gösterilere katıldı.

Şarkul Avsat