Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilim azalıyor

Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan gerilim, dün, Hint esir pilotun serbest bırakılması ve uluslararası güçlerin nükleer silaha sahip olan iki komşu ülke arasındaki savaşı önleme çabaları ile azaldı.

Hindistan savaş uçağının pilotu Abhinandan Varthaman, Pakistan tarafından serbest bırakılması televizyonda da yayınlandı. Pilotun serbest bırakılması, dün, iki ülke arasındaki sınır bölgesinde gerçekleşti.

SINIRDA BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR

Öte yandan Pakistan ve Hindistan sınırı arasında bulunan Keşmir sınırının kontrol hattında bombardıman devam ediyor. Pakistanlı bir yetkilinin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, hava ve deniz kuvvetlerinin tetikte olduğunu belirterek, kontrol hattında gerçekleşen çatışmalarda 2 Hint askerinin öldüğünü söyledi. Hindistan ordusu tarafından yapılan açıklamada ise Pakistan’ın sınır hattına havan attığını duyurdu.

Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan gerilim, Çin ve ABD’yi içeren küresel güçleri alarma geçirdi. İngiltere sömürgesi altında olan iki ülke 1947 yılında bağımsız oldu. İki ülke arasındaki gerginlik, 14 Şubat’ta Keşmir’de meydana gelen ve 40 Hint güvenlik gücünün ölümüne sebep olan olaydan sonra tırmanışa geçmişti.

Pakistan’ın Hindistan saldırının arkasında olan Ceyş-u Muhammed isimli örgüte sığınak sağladığı için suçlu bulunurken, bu iddialar Pakistan hükümeti tarafından reddedildi.

Keşmir’de dün yaşanan çatışmalarda aralarında bir sivilin ve 4 Hint askerinin bulunduğu 5 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan Pakistan ordusu tarafından yapılan açıklamada, Keşmir’de dün öğleden beri süregelen çatışmalarda 2 sivilin öldüğü, 2 kişinin ise yaralandığı aktarıldı.

Şarkul Avsat