​Sudan’da ‘yargının bağımsızlığını’ isteyen protestolar devam ediyor

Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA) ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’nin çağrısına karşılık veren rejim karşıtı Sudanlılar, başkent Hartum’un çeşitli bölgelerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karşı protesto gösterileri düzenledi.

SPA ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi, OHAL yasalarının uygulanmasını protesto etmek ve “yargının bağımsızlığını” talep etmek üzere protesto gösterileri düzenleme çağrısında bulunurken, OHAL mahkemeleri, geçtiğimiz Perşembe günü gözaltına alınan protestocuları, hapis ve para cezasına çarptırdı.

Kuzey Hartum Merkez Mahkemesi Şambat’taki protesto gösterilerinde gözaltına alınanlar hakkında, 2 ila 4 ay arasında değişen hapis cezası ve 2 bin ile 5 bin Sudan Sterlini (20 ile 100 dolar) arasında değişen para cezası verdi. Kararın ardından öfkeli göstericiler, davaların görüldüğü mahkeme binasına girerken, aynı mahkeme birkaç göstericinin de beraatına karar verdi.

MAHKEME KARARI PROTESTO EDİLDİ

Mahkeme binasının avlusunda toplanan göstericiler, mahkeme kararını kınarken Cumhurbaşkanı Beşir hakkında sloganlar attılar. Yargılanan göstericileri savunan avukatların başındaki isim olan avukat Sadeddin Hamdan yaptığı açıklamada, verilen cezalara itiraz edeceklerini belirtti.

Görgü tanıkları, Hartum’un güneyindeki Cebra mahallesinde yapılan ve yargının bağımsızlığı talebinde bulunulan protesto gösterilerinde göstericilerin, “Özgürlük… Özgürlük” ve “Halk rejimin düşmesini istiyor” gibi sloganlar attıklarını, güvenlik güçlerinin ise göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandıklarını aktardılar.

SPA ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi, Facebook sayfası üzerinden Cebra, Kelakele, Obruvo ve Donbavi’de yargının bağımsızlığı için gösteri düzenleme çağrısına yanıt verenlerin katılımıyla gerçekleşen protesto gösterilerine ait fotoğraf ve videolar paylaştı.

FEDERAL ÜMMET PARTİSİ LİDERİ İSTİFASINI SUNDU

Öte yandan Federal Ümmet Partisi Başkanı Ahmed Babekir Nehar, partisinin Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ndeki ortaklığından çekilme kararı aldığını duyurmasından haftalar sonra Meclis’e istifasını sundu.

Sudan Ulusal Meclis Başkanı İbrahim Ahmed Ömer’e hitap eden bir mektup yayınlayan Nehar, milletvekilliğinden istifa ettiğini bildirdi. Nehar, Cumhurbaşkanı Beşir’in hükümeti 22 Şubat’ta feshetmesi öncesinde, 26 Ocak’ta partisinin Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ndeki yasama ve yürütme makamlarından çekilme kararı aldığını açıklamış ve koalisyon ortaklığını bozmuştu.

ABD’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Diğer yandan ABD’nin Hartum Büyükelçiliği, güvenlik güçlerinin protestoculara aşırı güç kullanmasına yönelik kınama mesajını yineledi. Büyükelçiliğin Facebook sayfasından yayınlanan basın bildirisinde, ABD’nin Sudan’da insan haklarına saygı duyulması taraftarı olduğu belirtilirken, Sudanlı yetkililer bildiriye ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

SPA ve ülkenin en büyük muhalif gruplarını barındıran Özgürlük ve Değişim Bildirgesi, ülkede ilan edilen OHAL yasaları uyarınca kurulan ve protesto gösterilerine katılanların yargılandığı mahkemelere karşı çıkmak amacıyla yargının bağımsızlığını talep eden gösteriler düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Muhalif gruplardan Demokratik Avukatlar İttifakı’nın verdiği bilgilere göre geçtiğimiz Perşembe günü gözaltına alınan 870 göstericiden bazıları, OHAL mahkemelerine çıkarılarak iki haftadan 5 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

Şarkul Avsat