Hindistan, 200 yıl önce Suudi Arabistan’dan ne ithal etti?

Suudi Arabistan ve Hindistan arasındaki ticari dostluk 200 yıl öncesine dayanıyor. Ülkenin doğusunda bulunan Katif eyaletinden Hindistan’a yapılan hurma ihracatı, bir dönem Suudilerin önemli geçim kaynağı olarak görülüyordu. 

Doğu Suudi Arabistan’ın Katif bölgesi, 200 yıldan fazla bir süredir Hindistan ile yakın ilişkiler kurarak gelişen ticaretin önemli kollarından biri olarak görülüyordu.

Katif eyaletinden Hindistan’a doğru başlayan hurma ticareti, 1960’ların ortalarına kadar devam etti. Fakat Hindistan’ın ekonomik krizi nedeniyle zamanla talebin azalmaya başladığı görüldü.

EŞEKLERİN SIRTINDA İHRAÇ EDİLİYORDU

Doğu Suudi Arabistan’daki çiftçi ekonomisinin geçmişi önemli ekonomik gelişmelere dayanmaktadır. Katif ilindeki çiftçiler ıslak hurmaları büyük tencerelerde kaynatıp daha sonra güneşte kurumaya bırakıyordu. Eşeklerin sırtında diğer ülkelere ihraç ediyordu.

Araştırmacı ve tarihçi Abdul Rasul Ghraifi Hint ekonomisi için “Hindistan Başbakanı Indira Gandhi 1966’nın başında, Hindistan’ın düşük ekonomisi dolayısıyla, saluk hurması dahil tüm lüks malların ithalatını yasakladı.” dedi.

 

Tarihsel belgeler, Hindistan’ın bölgedeki ticaret ilişkilerinin sadece bu ürünlerden oluşmadığını, Katif bölgesinin Hindistan ve Körfez bölgelerine inci de ihraç etmeye başladığını ve çok büyük kar elde edildiğini ve özellikle inci ticaretinin bölgedeki alış verişi tekrar hareketlendirdiğini belirtti.

Al Arabiya