Suudi Arabistan insan haklarında uluslararası standartları dikkate alıyor

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz başkanlığında, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bugün Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın sürdürülebilir kalkınma seviyesine ulaşmak için

insan haklarıyla ilgili ulusal ve uluslararası standartları içeren tüm prosedür, düzenleme ve uygulamaları dikkate aldığı ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın, BM İnsan Hakları Konseyi’nin geçtiğimiz hafta Cenevre’de düzenlenen 40. oturumuna katıldığına değinilen toplantıda, İnsan Hakları Konseyi’nin dünya genelinde insan haklarının desteklenmesinde ve korunmasında oynadığı rol takdir edildi.

Kral Selman, toplantının başında, Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz tarafından kendisine gönderilen mesaj ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşme hakkında bakanlara bilgi verdi.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, toplantıda, Suudi Arabistan’ın BM Yemen’de 2019 insani yardım planı kapsamında 500 milyon dolarlık bağışa vurgu yapılarak, bu yardımların Yemen’de güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamak için yapıldığına dikkat çekildiğini söyledi.

Tunus’ta düzenlenen, Arap İçişleri Bakanları Konseyi’nin 36. oturum sonuçlarının ele alındığını aktaran eş-Şebane, Abu Dabi kentinde düzenlenen 46. İİT Dışişleri Bakanları Konseyi’nde yayınlanan ‘Abu Dabi Deklarasyonu’nu memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Bakanlar Kurulu toplantısında, İngiltere’nin Lübnan Hizbullah Partisi’ni terör örgütü olarak kara listeye almasının memnuniyetle karşılandığını söyleyen eş-Şebane, Suudi Arabistan’ın, İran tarafından desteklenen Hizbullah’ın terör örgütü olarak sınıflandırılmasının tüm dünyada yürütülen terörle mücadele çabalarında önemli ve yapıcı bir adım olduğunu vurguladıklarını kaydetti.

Eş-Şebane toplantıda, uluslararası toplumun bölgenin güvenlik ve istikrarını baltalayan terörist milislere karşı sağlam ve birleşik bir duruş sergilemek için Suudi Arabistan ve İngiltere’nin adımlarını izlemesi gerektiğinin vurgulandığını da aktardı.

Şarkul Avsat