Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Moskova’ya gidecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın arasında 25 Mart’ta yapılması planlanan görüşmeler için her iki ülkenin yetkilileri hazırlık temaslarını sürüyor.

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Alexander Zaspkin, Pazartesi günü Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile bir araya geldi. Zaspkin ardından dün Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile çalışma takvimini belirlemek üzere bir toplantı yaptı.

Toplantı hakkında bilgi sahibi olan kaynakların bildirdiğine göre, Zapskin Putin’in görüşmek istediği konulardan birinin, Lübnan ve Rusya’nın kuracağı bir komisyonla Lübnan’da bulunan Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde yurtlarına geri dönmesi olduğunu belirtti.

SURİYELİ MÜLTECİLER ELE ALINACAK

Toplantıda konuşulacak ikinci ana konu ise enerji işbirliği olacak. İlk defa bir Rus şirketi Lübnan’da 9. blokta petrol ve doğal gaz arama çalışmaları yapacak. Avn’nın Moskova’ya ziyaret tarihi 25 Mart olarak belirlendi. Lübnan Cumhurbaşkanı’nın 26’sında Putin ile görüşmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan Lübnan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Basil’in Rus heyetine Suriyeli mültecilerin ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönmesiyle ilgili Rusya’nın girişimini önemsediklerini ilettiğini açıkladı.

Lübnan diplomatik kaynakları da Cumhurbaşkanı Avn’ın Putin ile görüşmesinde bu konunun ele alınacağını belirtti.

Kaynaklar, Suriye rejiminin, iki liderin toplantısından çıkacak sonucu kabul etmek zorunda kalacağını belirtiyorlar. Ayrıca Rusya, Şam ile mültecilerin geri döndüklerinde zorunlu askerlikten muaf olması yıkılan evlerinin onarılması gibi konularda müzakerelere devam ediyor.

Görüşmede Rusya- Lübnan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra Lübnan açıklarında petrol ve doğalgaz arama çalışmaları da ele alınacak. İki liderin kültürel alışveriş ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi konuların da gündem alması bekleniyor.

Şarkul Avsat