BAE’nin gururu, nükleer atığa karşı mücadele veriyor

Birleşik Arap Emirlikli 18 yaşındaki Muhammed İsa Tahir, nükleer enerjinin zararlı kalıntılardan arındırılarak hem yatırım aracı hem de bunun insanlığın hizmetinde nasıl kullanacağını araştırıyor.

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nden Profesör Muhammed el-Muta’ed, “Bugün dünyanın karşılaştığı sorunlardan biri ve insanın geleceğini tehdit eden nükleer santrallerin zararlı kalıntıları yalnızca yeraltına gömerek yok edilebiliyor.” dedi.

Söz konusu soruna çözüm bulmak için kolları sıvayan Muhammed İsa Tahir ise kendi hikayesini şöyle anlatıyor:

“Çocukluğumdan bu yana malzemenin bileşimi hakkında bir merakım vardı ve kauçukun genleşme potansiyeli varken metalin neden katı olduğu konusunda birçok soru sordum ve yıllar içinde sürdürülebilirlik kavramına düşkündüm. Doğal kaynakları en uzun süre kullanıp yararlanabilmek adına çevreye uyum sağlayarak yaşam kalitesinin korunmasına son derce önem veriyorum. Çünkü “sürdürülebilirlik” refah ve küresel liderliğin en önemli dayanaklarından biridir.” dedi.

Muhammed genç yaşına rağmen geç saatlere kadar çeşitli eğitimler alıyor dünya genelinde seyahatler yaparak uluslararası bir arkadaş platformu oluşturuyor.

“Boş zamanlarımda yeni diller öğrenmeye çalışıyorum. Yemek pişirmeyi yabancı arkadaşlar edinmeyi çok seviyorum” dedi.

Muhammed “Emirates Today” e verdiği röportajda “bu atıkları “elmasların bataryası” olarak bilinen özel bir bataryaya dönüştürmenin, radyoaktiviteyi ve diğer atık malzemelerin kilitlenmesini ve daha sonra çeşitli alanlarda birden fazla kullanım için yararlı enerji üretmek için kullanabilmeyi planlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Muhammed İsa Tahir BAE’deki öğrencileri temsil etmek adına Birleşmiş Milletlerin öğrenci projesine katılacak.

Emarat Al Youm