Suudi Arabistan’ın yardım kuruluşu, Yemen’de patlamaya hazır bin 274 mayın çıkardı

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen proje ile geçen hafta Yemen’de bin 274 adet mayının söküldüğünü duyurdu.

Merkez tarafından yapılan açıklamada, şubat ayının son haftasında “22 anti personel ve 581 tanksavar mayını ile 654 patlamamış mühimmat ve 17 patlayıcı cihaz temizlendiği belirtildi.

MİLİSLERİN YAPTIĞI TUZAKLAR BİRÇOK KİŞİYİ SAKATLADI

Husi milislerinin okullarda, evlerde ve arazide sakladığı 46 bin 130 porje kapsamında mayın temizlendi. Söz konusu mayınlar Yemen’de birçok kadın, çocuk ve yaşlının ölümüne, birçoğunun da sakatlanmasına neden oldu.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Danışmanı Abdullah el- Rebia, yürütülen insani çalışmaların sürekli olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Rebia, çalışma mekanizmalarının gözden geçirilmesi ve yeni gelişmeler ışığında güncellenmesi gerektiğini belirterek merkezin insani yardım konularındaki faaliyetlerinin önemine dikkat çekti. Ayrıca merkezin yardım faaliyetlerinin kalitesini artırmak için bir dizi çalıştay yapmak istediklerini de vurguladı.

Rebia açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez, 42 ülkeye ulaşmayı başardı ve kuruluşundan bu yana 2 milyar 660 bin doların üzerinde yardım ve 695’ten fazla proje gerçekleştirdi. Çocuk askerler ve Yemen’deki krizden etkilenenlerin rehabilitasyonu, çalışmaların öncelikleri arasında yer alıyor.”

400 ÇOCUK REHABİLİTE EDİLDİ

Abdullah el- Rebia, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin ilk etapta 400 çocuğu rehabilite ederek onları hayata kazandırdığını söyledi. Ayrıca 9 bin 600 ebeveynin de çeşitli konularda desteklendiğini belirtti. Merkez, bölgede istikrarı sağlamak için uzun vadeli stratejik hedefleri olan bir kurum olarak Birleşmiş Milletler tarafından övgüyle karşılandı.

BM, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’ni dört kıtada çocuk askerlerin rehabilitasyonu için iş birliği yapılacak uluslararası ekipler arasında gösterdi.

Rebia, krizler karşısında insanları desteklemenin ahlaki gerekliliğine dikkat çekerek Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin özellikle söz konusu olumsuzluklardan etkilenen kadın ve çocukların hayata döndürülmesine yönelik çalışmalarının durmayacağını vurguladı.

Şarkul Avsat