Suudi Emlak Kredisi ile artık herkes ev sahibi

Konut Bakanı Macid el-Hakil “Özel sektörün emlak kredisine katkısı geçmişte yüzde 35’i geçmezken günümüzde bu katkı yüzde 100’e ulaştı” dedi.

Suudi Arabistan Konut Finans Konferansının ikincisi Çarşamba günü Riyad’da sona erdi.

Konut bakanı Macid el-Hakil, Suudi Arabistan’daki emlak kredisinin satın almalarda önemli bir rol oynayacağını ve 2030 yılına kadar yüzde 70 seviyelerine çıkacağını dile getirdi.

Bakan, emlak kredisinin önemli bir büyümeden geçtiğini ve geçen Ocak ayında 4.7 milyar Suudi Arabistan Riyali (1.25 milyar Dolar) değerinde 9 binden fazla konut sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bakan ayrıca, “özel sektörün emlak kredisine katkısı geçmişte yüzde 35’i geçmezken günümüzde bu katkı yüzde 100’e ulaştı. Ayrıca, emlak kredisi sektöründeki yatırımların bu yıl 60 milyar Suudi Arabistan Riyali’ne ulaşmasını istiyoruz. Bu durum konut sahipliğini kolaylaştıracak ve vatandaşlar mevcut finansman olanaklarından yararlanabilecekler” diye konuştu.

Bakan, 16 devlet kurumunun, girişimlerinin vatandaşlara konut sahibi olmasına izin vermesini önleyen engelleri aşmak için birlikte çalıştığı konut programlarının politikalarını, özellikle de finansman ve konut desteği ile ilgili politikalardan da bahsetti.

Arab News