Kadınlarıyla gurur duyan ve onlara güvenen ülke…

Anne ve Çocuk Yüksek Konseyi Kadın Birliği Başkanı Şeyha Fatıma bint Mübarek, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) kadınların “Kadınlar Günü’nü” kutladı. BAE’nin kadınlara verdiği değerden ve kadınlarının ülkesine olan katkılarından bahsetti.

Fatıma, “Dünyaca kutlanan bu günde Emirlik kadınlarına olan desteğimizi sürdürdüğümüzü belirtiyor ve onların kadınlar gününü kutluyoruz. Ülkemizde bilge liderliğin büyük çabaları var ve mutlu, uyumlu,  güvenli bir toplum oluşturmak için çok çalışıyorlar.” dedi.

Şeyha Fatıma, Emirlik kadınlarının başarılarından dolayı övgüye layık olduklarını vurgulayarak, gelişim sürecinde kilit rol oynadıklarını ve dünyadaki birçok kadın için model olduklarının altını çizdi.

BAE’Lİ KADINLAR HÜKÜMET İŞLERİNİN YÜZDE 66’SINI OLUŞTURUYOR

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kadınlar hükümet işlerinin yüzde 66’sını oluşturuyor. Bunların yüzde 30’u liderlik ve denetim pozisyonlarında. Devlet yönetiminde ise 9 kadın bakan bulunuyor.  Bakanlar Konseyi üyelerinin ise yüzde 27’si kadın. Yurtdışındaki görevlerde ise 7 kadın büyükelçi görev yapıyor. Federal Ulusal Konsey’de 8 sandalyeye sahip olan kadınlar, toplam üyelerinin yüzde 21’ini oluşturuyor. Kadınlar BAE’de Federal hükümet kurumlarının idari organlarının üyelerinin yüzde 17’sini, eyalette işgücü piyasasının yüzde 46,6’sını, uzman ve akademik işlerin yüzde 15’ini oluşturuyor.

BAE kadınları, körfez, Arap ve küresel düzeyde de seçkin bir varlık gösteriyor. Bölgedeki birçok faaliyet ve programda Arap ve Körfez girişimlerinde ve ortaklıklarında BAE kadınları liderlik seviyesinde faaliyet gösteriyorlar.

Bu yıl barışı koruma organizasyonlarında bir grup Arap kadın eğitilmiş, Birleşmiş Milletler Kadınlara Yardım Fonu (UNWG) ile bir mutabakat zaptı imzalanmış ve ülkedeki Savunma Bakanlığı bu grubu eğitmeye başlamıştı.

Şeyha Fatıma, dünyadaki kadınların güvenlik ve güçlendirme konusundaki isteklerini yerine getirmelerini ve uluslararası tüzük ve kanunlarla güvence altına alınan haklarından yararlanmaları gerektiğini söyledi.

8 MART KADINLAR İÇİN KÜRESEL BİR FIRSAT

BM tarafından onaylanan 8 Mart dünya kadınlar günü kadınların toplum üzerindeki etkisi yansıtan, kazandıkları başarıları ve gelecekteki isteklerini tartışmak ve gözden geçirmek için küresel bir fırsat olduğu düşünülüyor.

ŞEYH ZAYİD BİN SULTAN’IN BAE KADINLARINA OLAN GÜVENİ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurulmasından önce, Emirlik kadınları inşa ve gelişme sürecinde doğal bir rol oynadılar; Şeyh Zayid bin Sultan, inşaat ve kalkınma sürecinde kadınların yeteneklerine ve gücüne güvenerek onları temel konumlarda görevlendirmişti.

Şeyha Fatıma ülke genelinde liderlik ve uluslararası mükemmellik standartlarına ulaşmak için bir model olarak hizmet etmek üzere kadınları uluslararası forumlara katılmaya desteklemeye ve teşvik etmeye çalıştı.

CİNSİYET DENGESİ KONSEYİ

Mayıs 2015’te Bakanlar Kurulu, tüm çalışma alanlarında Emirates Cinsiyet Dengesi Konseyi oluşturma kararını kabul etti. Genel Kadınlar Birliği Müdürü Nura el-Suvaidi’ye göre, Birlik, ayrıca kadınların kalkınma faaliyetlerine katılımını engelleyebilecek engellerin üstesinden gelmek için ilgili kurumlarla işbirliği yaparak kadınların rollerini ve çeşitli alanlardaki olumlu katılımlarını da aktif hale getirmeye çalışıyor.

Kadınlar Birliği, çalışmalarını çeşitli biçimlerde güven ve yetkinlikle yönetmelerini sağlayan, sosyal, ekonomik ve politik olarak kadınlara yönelik dersler, seminerler ve eğitim ve bilinçlendirme atölyeleri düzenliyor.

“HIRSLI KADINLAR” KURSU BAŞLIYOR

Dubai Havaalanları, havacılık sektöründe gelecek nesil kadın liderleri oluşturmayı amaçlayan, 2019 yılına yönelik iddialı kadın programının ikincisinin başlatıldığını duyurdu.

Dubai Havaalanları, iddialı kadın programının Dubai havaalanlarında çalışan Emirlik kadınlarını liderlik yeteneklerini geliştirmek ve kurumun liderliğine etkili bir şekilde katkıda bulunmalarını ve gelecekteki politikasını şekillendirmelerini hedeflediğini belirtti.

EMİRATES KADINLAR ÖDÜLÜ LANSMANI

Dubai Kalite Grubu, Dubai Sivil Havacılık İdaresi Başkanı ve CEO’su, Dubai Kalite Grubu Onursal Sponsoru olan Şeyh Ahmed Bin Saeed Al Mektum’un himayesinde 16. Emirates Kadın Ödülleri başladı.

Başvuru formu, ülkede yaşayan profesyonel kadınlar ve iş kadınları tarafından yapılan başvurulara açık olup, son başvuru tarihi 27 Mart 2019’dur.

NURA AL SUVAİDİ:

BAE başarı seviyesini aştı…

Genel Kadınlar Birliği Genel Müdürü Nura Al Suvaidi, BAE kadınların uluslararası alanda kabul görmüş başarı seviyelerini aştığını ve tüm çalışma alanlarında kayda değer başarılar elde ettiklerini doğruladı.

Uluslararası Kadınlar Günü vesilesiyle ilgili bir konuşmada, BAE kadınlarının kaydettiği bu kayda değer ilerlemenin üç ana sebepten kaynaklandığını söyledi: Birincisi, kadınların devletin akıllı liderliği tarafından güçlü ilgisini alması; İkincisi, kadınların sınırsız desteği; Üçüncüsü ise, kadınların kendisine atanan her işin altından büyük bir başarıyla kalkabilmeleri.

MOZA AL SHEHHİ:

Abu Dabi Birleşmiş Milletler Kadın İdare Ofisi İcra Direktörü Dr. Mozah Al Shehhi, “Uluslararası Kadınlar Günü, kadınların ve uluslararası kurumların kadınlara olan ilgisini ifade etmek ve güçlendirme ve cinsiyet dengesi hedeflerine ulaşmak için önemli bir fırsat” dedi.

MONA AL-TAMİMİ:

BAE’nin potansiyeli sınırsız…

Deyaar Kalkınma Pazarlama ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Mona Al Tamimi, “Dünya Kadınlar Günü, toplumun önemli bir bölümünü ve kazanımlarını her yıl kutlamak için özel bir fırsattır” dedi.

Al Tamimi, “Akıllıca liderliği, kadın bileşenini sürekli olarak destekleyerek ve çeşitli alanlarda etkin varlıklarını pekiştirerek kadınları her zaman daha büyük başarılar elde etmeye teşvik eden Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir üyesi olmaktan gurur duyuyoruz.Yalnızca kadın topluluğuna değil, tüm insanlığa fayda sağlayan birçok başarıya imza attık. BAE yeteneklerinin sınırsız olduğunu kanıtladı, bu yüzden hedeflerine ve özlemlerine sınır koymamalı. ” ifadelerini kullandı.

ŞEYHA HADDAD:

Başarıları kutlamak için bir platform…

ENOC Kurumsal İletişim ve Kurumsal İlişkiler Kıdemli Direktörü Şeyha Sultan Al Haddad, “Kadınların Uluslararası Günü, kadınların tüm alanlarındaki ve dünyanın her yerindeki olağanüstü başarılarını kutlamak için bir platform sunuyor. BAE, kadınlara bilimsel ve akademik uzmanlık ve bilgi birikimi ile herkes için hiçbir ayrım yapmadan fırsat sunmaya odaklanmıştır.” dedi.

ŞEYMA AL-SUWAİDİ

Gurur kaynağı…

Dubai Kültür Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Şeyma Raşid Al Suvaidi şunları söyledi: “BAE’nin başarılarına ve beş yıldan daha kısa bir sürede elde ettiği prestije baktığımızda, bunun her kadında gurur kaynağı olduğunu görebilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Al Khaleej