DEAŞ gelininin ölen bebeği İngiltere’de krizi büyüttü

 ‘DEAŞ gelini’ olarak bilinen ve İngiltere’ye geri dönmek amacıyla güçlü bir mücadele yürüten İngiliz Şamima Begüm’ün (19) iki haftalık bebeğinin geçtiğimiz hafta Perşembe günü solunum yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetmesi İngiltere’de tartışmalara yol açtı.

2015 yılında DEAŞ’a katılmak için Londra’dan ayrılan Begüm, Şubat ayı ortasında Suriye’nin kuzeyindeki el-Hol mülteci kampında bir çocuk dünyaya getirmişti.

Begüm’ün babası Ahmed Ali’nin ikinci eşi ile birlikte yaşadığı Bangladeş’te BBC’ye verdiği röportajda, kızının 15 yaşındayken Suriye’ye giderek hata yaptığını ve bunun sonuçlarının farkına varamadığını söyleyerek, İngiltere’den kızının ülkesine dönüşüne izin vermesi ve affedilmesini istemesinin ardından genç kızın bebeği hayatını kaybetmişti.

İngiltere İçişleri Bakanı Sacid Cavid, Şamima Begüm’ün bebeğinin ölümü sonrası eleştirilmişti.

BEBEĞİN ÖLÜMÜN ARDINDAN GELEN TEPKİLER

Begüm’ün bir aile dostu, İngiltere’nin bebeği koruyamadığını söylerken, İşçi Partisi İçişleri Sözcüsü Diane Abbott İçişleri Bakanlığı’nın tavrını eleştirdi.

Abbott, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Herhangi bir kişiyi, devletsiz hale getirmek uluslararası hukuka aykırıdır. Masum bir çocuk, İngiliz bir kadının vatandaşlıktan çıkarılması sonucu öldü. Bu, duyarsız ve insanlık dışı bir tavırdır” ifadelerini kullandı.

Begüm ailesinin avukatı Tasnim Akunji ise dün Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak bebeğin ölümünü teyit etti.

İngiliz hükümetinden bir sözcü de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sözcü, her çocuk ölümünün trajik olduğunu söyleyerek, hükümetin İngiliz vatandaşlarına ısrarla Suriye’ye gitmemeleri tavsiyesinde bulunduğunu ve tehlikeli çatışma alanlarına seyahat etmelerini engellemek için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini vurguladı.

İngiltere Adalet Bakanlığı’na bağlı milletvekillerinden Phillip Lee ise BBC’ye yaptığı açıklamada, ülkesinin Begüm ve bebeği gibi vatandaşlara karşı ‘ahlaki bir sorumluluğu’ olduğunu dile getirdi.

Begüm’ün bebeğinin öldüğüne ilişkin ilk haberler çıktığı esnada, İçişleri Bakanı Cavid, bu sorunla karşı karşıya kalan çocuklara sempati duyduğunu ve savaş bölgesine doğan birçok masum bebek olduğunu söyleyerek, “Bu bize, çatışma bölgesindeki herkes için büyük bir tehlike olduğunu hatırlatıyor” dedi.

ŞAMİMA’NIN EŞİNE BEBEĞİN ÖLÜMÜ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Şamima’nın yaşadığı mülteci kampının yakınındaki bir gözaltı merkezinde tutulan kocası Yago Riedijk, çocuğunun ölümü hakkında bilgilendirildi.

Kürt Kızılayı (HSK) için çalışan bir sağlık görevlisi BBC’ye şunları söyledi:

“Doktor, bebeği muayene etti ve annesiyle birlikte hastaneye götürüldü. Fakat çocuk saat 13:30’da hayatını kaybetti. Şamima, bebeğinin gömülmesinin ardından kampa geri döndü.”

DAHA ÖNCE 2 BEBEĞİNİ KAYBETMİŞTİ

Bir süre önce BBC’ye demeç veren Begüm, daha önce DEAŞ saflarında savaşan Hollandalı eşi Yago Riedijk’ten olan 2 bebeğinin de hastalık ve kötü beslenme nedeniyle hayatını kaybettiklerini söylemiş, “Daha önce 2 bebeğimi kaybettim. Bu bebeğimin de ölmesini istemiyorum. Bu kamp çocuk yetiştirmek için uygun bir yer değil” şeklinde konuşmuştu.

İngiltere, geçtiğimiz ay ülkesine dönmek istediğini söylemesine rağmen ‘güvenlik gerekçesiyle’ Begüm’ü vatandaşlıktan çıkarmıştı.

Bunun ardından Begüm, bu durumun sinir bozucu olduğunu, kendisi ve bebeğinin haksızlığa maruz kaldığını söyleyerek, Hollanda vatandaşlığı isteyebileceğini dile getirmişti.

Şarkul Avsat