Mısır Müftüsü’nden de kadınlara destek açıklaması

İslam dünyasının en önemli dini merkezlerinden olan el-Ezher’in “Şeyhi”  Dr. Ahmed Tayyib’in çok eşliliğin esas değil istisna olduğu, bundan razı olmayan kadınlar için bir zulüm olduğu ve çok eşliliğin adalet şartıyla kısıtlandığını söylemesi sonrasında meydana gelen tartışmaların üzerinden bir haftadan fazla geçmemesine rağmen İslam’ın kadına bakışı konusunda Mısır Müftüsü Dr. Şevki Allâm da bir dizi açıklamada bulundu.

Allam, “Kur’an’da geçen “kavvam” (koruyuculuk/gözeticilik) ifadesi, erkeklerin ‘hükümranlığı’ anlamına gelmez” diyerek kadınlara destek çıkan açıklamalarda bulundu.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre Allâm yaptığı açıklamada, “Ailenin istikrarı, eşler arasında ortak bir sorumluluktur. Koruyuculuk, erkeklerin eş ve çocuklardan oluşan aileye karşı sorumluluğu anlamına gelir ve kesinlikle erkeğin kadını yönetmesini gerektirmez” ifadelerini kullandı.

Ezher Şeyhi’nden yeni açıklamalar

Öte yandan Ezher Şeyhi, Cuma günü yine çok eşlilik meselesine değindi. Mısır televizyonundaki haftalık programı sırasında, “Çok eşlilik ruhsatı, kısıtlama olmaksızın ayrı bir ayette ya da mutlak bir hüküm olarak gelmedi. Bilakis yetimleri bazı veliler tarafından maruz kalabilecekleri haksızlıktan koruyan Kur’an ayeti bağlamında geldi. Bu, bize adalet şartına uyulmaması halinde çok eşlilikten dolayı ilk eşin uğrayabileceği haksızlığı çağrıştırıyor” dedi.

Ezher Şeyhi, çok eşliliğin Arap toplumunda İslamiyet’ten önce de mevcut olduğunu, İslam’ın hüküm süren çok eşlilik kaosuna son vererek kısıtsız olan çok eşliliğe bir sınır koyduğunu belirtti. Tayyib, ayrıca çok eşliliğin mutlak olarak haram sayılmasına yönelik çağrılara da şöyle cevap verdi: “Bazı durumlarda, çok eşlilik erkek için doğal bir haktır. Örneğin kadının çocuk doğuramaması ve erkeğin çocuk sahibi olmak istemesi durumunda başka biriyle evlenmek erkeğin hakkıdır, ancak ilk eşine haksızlık yapmamalı ve onunla evlenmeden önce aldığı saygıyı almaya istekli olmalıdır. Bu eş, başka bir eşle yaşamayı kabul etmiyorsa zarar için boşanma talebinde bulunabilir ve bu durumda erkeğin onu alıkoyması caiz olmaz.” Ezher Şeyhi, yaklaşık bir hafta önce çok eşlilik meselesinden bahsetmişti, ancak bazıları onun açıklamalarını çok eşliliğin haram sayılmasına yönelik bir çağrı olarak yorumlamıştı.

Bu durum, Ezher Enformasyon Merkezi’ni, “Tayyib, mutlak olarak çok eşliliğin haram ya da yasak olduğundan bahsetmedi. Aksine 2016 yılında düzenlenen Dünya Fetva Konferansı’ndaki konuşmasında çok eşlilik hakkını ortadan kaldıran yasa tasarılarını desteklemediğini söyledi” açıklamasını yapmaya sevk etmişti.

Şarkul Avsat