Suudi Arabistan Zeytah Dağları, fotoğrafçıların ilham kaynağı

Suudi Arabistan Zeytah Dağları’nın derinliklerinde bulunan gizli kalmış tarihi mağaralar, turistlerin ve araştırmacıların ilgi odağı haline geldi. Aynı zamanda fotoğrafçıların ilham kaynağı olan mağaralar, İslam öncesi döneme ait eski yazıtlara da ev sahipliği yapıyor.

Al-Zeytah Dağları, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki Tabuk’ta ve Kızıldeniz’in doğu kıyılarına bitişik olan Saravat Dağları boyunca yer alan yüksek dağlık alanları kapsıyor. Dağlar, deniz seviyesinden 500 ila bin metre yükseklikte.

Dağların arasındaki dar koridorlar karanlık köşelere çıkıyor. Turistler, araştırmacılar ve bilim öğrencileri için ilgi odağı haline gelen eşsiz bir tarihi mirasa ve manzaraya sahip. Bu bölgeyi ziyaret eden insanlar harika manzara eşliğinde huzur ve sükuneti yaşıyor.

FOTOĞRAFÇILARIN UĞRAK MEKANI

Fotoğrafçı Fawaz al-Harbi, bu büyüleyici dağların doğası ve eteklerinde ve vadilerde yağmur suyu akışını “Arab.Net” için belgeledi. Çarpıcı bir estetik panel oluşturan kayalık dağ sıralarının fotoğraflarını bu belgesel için kullandı.

Al Harbi, “Zeytah Dağları’nın doğası, eşsiz platoları, kaya oluşumları, dağların duvarlarındaki çekici renk ve çatlakları ve kalpleri büyüleyen mağaralarıyla benim için eşsiz bir anlam ve önem taşıyor” dedi.

İSLAM ÖNCESİ DÖNEME AİT ESKİ YAZITLAR

Zeytah sıra dağları bölgesinde bulunan ulusal mirasın bakım şefi Tabuk Abdül İlahi Faris, bölgedeki yüksek şelalelerden bahsetti, Zaytah Dağları’nın İslam öncesi döneme ait eski yazıtlara da ev sahipliği yapan bir turizm bölgesi olduğunu belirtti.

Faris,  “En ünlüsü 2 bin 580 metre yükseklikte olan Jabal al Luz Dağı, aynı zamanda Asmar Mağarası’nın bir tarihi ve uygarlığına tanıklık ediyor. Kuzeydeki Petra, Masayoun bölgesi ve Abu Ajal bölgesi gibi Taş Devri’nde rolü olan pek çok arkeolojik alan bulunuyor. Bölgede bulunan kanıtların yanı sıra pek çok yazıt ve kaya resimleri de bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Her yıl binlerce turisti ağırlayan Zeytah Sıra Dağları,  bazıları için bir geçiş güzergahı birçoğu için ise buluşma noktası. Devlet tarafından hatırasının korunmasını amaçlanan bu hayret verici antik kayalar ve sanatlar, turistler için adeta açık hava müzesi halini alıyor.

Al Arabiya