20 bin Iraklı dönüyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden (ICRC) kıdemli bir yetkili, Bağdat ile yapılan anlaşma kapsamında aralarında Suriye’nin doğusunda bulunan DEAŞ’ın elinde kalan son beldeden kaçan kadın ve çocuklar dâhil, yaklaşık 20 bin Iraklının dönüşünün haftalar içerisinde beklendiğini duyurdu.

Aralarında terör örgütüne mensup unsurların eş ve çocuklarının bulunduğu binlerce kişi Suriye’nin doğusundan bulunan Bagoz kasabasından kaçmaya çalışırken, Suriye Demokratik Güçleri (SDG), teröristlerin kontrolünde bulunan son yerleşim bölgesine girme operasyonunu ertelemek zorunda kalıyor. Kaçan kişilerin çoğu şuanda yaklaşık 65 bin kişinin yaşadığı ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan el-Hol mülteci kampına gidiyor. Birçok Iraklı, örgütün Irak’ta kontrolünü kaybettiği bölgelerden kaçtıktan sonra buraya akın etti.

Kızılhaç Ortadoğu Direktörü Fabrizio Carboni Cenevre’de Reuters’a verdiği röportajda, el-Hol mülteci kampına gelenler arasında çok sayıda Iraklının olduğunu söyledi. Rakamların resmi olmadığına değinen Carboni, kadın ve çocuklar dâhil yaklaşık 20 kişinin olduğunu ifade ederek, Irak hükümetinin bu kişilerin iade edilmesini talep ettiğini ancak durumun zorlu bir mesele olduğunu ifade etti. Direktör açıklamasında, bu şahısların güvenlik tehdidi oluşturduğunu söylerken, kontrol sürecinden geçmek zorunda kalacaklarını aktardı. Büyük geçiş süreci için resmi birim olmadığını söyleyen yetkili, bu durumun aylar ve haflarca sürebileceğine işaret etti.

Irak ordusu iki hafta önce yaptığı açıklamada, SDG’nin 280 Iraklı ve yabancı militanı Irak’a teslim ettiğini belirtti.

Şarkul Avsat