ABD ve Çin ticaret anlaşmasına varmak için yarışıyor

Çin ve ABD’li ticaret müzakerecileri bir telefon görüşmesi yaparak, iki ülke arasındaki ticaret müzakerelerinde atılacak bir sonraki adımları ele aldı.

Şinhua ajansının haberine göre, Pekin’in baş ekonomisti Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonda görüşerek, ekonomik ve ticari müzakerelerde kilit öneme  sahip konuları ve müzekereler kapsamında atılacak bir sonraki adımları belirledi.

Her iki taraf da, ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanan ‘ateşkesin’ sona ermesi nedeniyle, Çin ürünlerine gümrük tarifelerinin uygulanacağı Cuma gününden önce bir anlaşmaya varmak için zamana karşı yarışıyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders ise, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in katılacakları ticaret zirvesi için henüz bir tarih belirlenmediğini ve ticaret müzakerelerinin hala devam ettiğini söyledi.

Sanders, Trump’ın ABD için yararı olmayacak bir anlaşmayı kabul etmeyeceğine de dikkat çekti.

Sanders, Trump’ın geçen ay Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile  yürüttüğü müzakerelerin başarılı olmamasının Pekin’deki konumlarını zayıflatmayacağını belirterek, “Bu mantıksız. Anlaşmanın iyi ve ABD’nin çıkarları doğrultusunda olması halinde bir anlaşma imzalayacaktır.

Ancak iyi bir anlaşma olmadığını hissederse, imza atmaya değmeyeceğini düşünecektir. Başkan, herhangi bir anlaşmanın çıkarlarımıza uygun olmasını, ticaretin adil ve karşılıklı yapılmasını, fikri mülkiyetimizin korunmasını ve güvence altına alınmasını sağlayacaktır” dedi.

Şarkul Avsat