Bagoz’a yapılan son saldırıda 38 DEAŞ militanı öldürüldü

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), bugün Suriye’nin doğusunda DEAŞ’ın son hâkimiyet alanı Bagoz’a gerçekleştirdiği saldırıda örgüt militanı 38 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

SDG’nin Medya Merkezi Direktörü Mustafa Bali, DEAŞ’a yönelik Bagoz kasabasına gerçekleştirilen saldırıda örgüt militanı 38 kişinin etkisiz hale getirildiğini açıklarken, Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen SDG savaşçılarından ise 3 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Öte yandan SDG’nin Sözcüsü Kino Gabriel, DEAŞ’a karşı operasyonun ‘bittiğini ya da artık bitmiş sayılabileceğini’ ifade etti. Gabriel, “Bagoz operasyonunun bölgede pratik olarak sona ermesi için çok az zamana ihtiyaç var. İtiraf etmek gerekirse DEAŞ militanları bomba yüklü araç ve ısı güdümlü füzeler kullanarak büyük bir direniş sergiliyor. Güçlerimiz, koalisyon uçakları tarafından DEAŞ’lı teröristlerin toplanma merkezlerine gerçekleştirilen hava bombardımanları ile saldırılarını püskürtmeyi başardı. Önümüzdeki 2 gün boyunca çatışmaların sürmesi bekleniyor” dedi.

SDG Sözcüsü, ayrıca “DEAŞ militanları, karşı ataklar ve hava saldırıları nedeniyle güçlerimizin bulunduğu noktalara ulaşamıyor. Uluslararası Koalisyon, intihar bombacıları ve bomba yüklü araçları hedef alıyor. Güçlerimiz ve koalisyon arasında güçlü bir işbirliği var. Geçtiğimiz yıllar içinde oluşan deneyime güveniyoruz” dedi. SDG yetkilileri, Bagoz tamamen özgürlüğüne kavuşuncaya dek saldırılarına devam edeceklerini açıkladı.

DEAŞ’ın varlığı şuan da Bagoz’la sınırlı bulunurken, militanların Fırat Nehri’nin kıyılarında gelişigüzel kurulan çadırlarda toplandıkları ifade edildi.

Şarkul Avsat