Eşref Rifi’nin aday olma ihtimali dengeleri değiştirdi

Trablusşam kaynakları, Trablusşam şehrinde Anayasa Konseyi’nde boşalan bir koltuğu doldurmak üzere 14 Nisan’da yapılacak seçimlere adaylık forumlarının doldurulmasının beklendiğini açıkladı. Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, söz konusu koltuğa yönelik rekabet, Dima Jamali’nin yanı sıra eski bakan Eşref Rifi ve Milletvekili Muhammed Kabbara’nın yeğeni Samer Tarık Kabbara arasında olacak. Lübnan’da İslami Yardım Projeleri Birliği Adayı Taha Naci de bu hafta sonlanmadan önce birliğin onaylaması halinde rekabete dahil olabilir.

Müstakbel Hareketi, Jamali’nin yeniden aday olacağını açıklarken, kaynaklar da Tuğgeneral Rifi’nin kararını verdiğini ve bu kararı perşembe günü sunacağını duyurdu. Söz konusu gelişme ise Kabbara’nın adaylığını ilan etmesi öncesinde rekabet kağıtlarının karışmasına neden olabilir.

Kaynaklar ayrıca, ortak bazı isimlerin Rifi ve Müstakbel arasındaki çatlağı onarma girişimleriyle adaylık kağıtlarını yeniden karıştırmaya yöneldiğini, ancak Başbakan Hariri’nin aday gösterdiği Jamali’ye bağlılık sloganı altında seçim mücadelesinin devam ettiğini belirtti. Kaynaklara göre Rifi, mücadele konusunda isteksizliğini açıklaması karşısında Jamali’nin yerine geçmesi önerisinden sonra adaylığı konusunda ısrarcı davranmaya başladı.

Kaynaklar, Kabbara’nın adaylık ısrarının ise oğlu Kerim’in seçimlere dahil olmasını isteyen Milletvekili Muhammed Kabbara tarafından memnuniyetle karşılanmayacağını belirtti. Zira Muhammed Kabbara, boşalan koltukları doldurmak için Jamali’nin yanı sıra seçimlere oğlunu aday gösterme eğilimi taşıyordu. Ancak Hariri’nin isteği üzerine bu tutumdan vazgeçti.

Kaynaklara göre Samir Tarık Kabbara, bağımsız bir aday olmaya çalışıyor ve Trablusşam’daki sivil toplum kuruluşlarının desteğini kazanmak için sivil hareketliliğe yönelmiş durumda.

Öte yandan İslami Yardım Projeleri Birliği hususunda ise Naci, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, birlikte liderlik düzeyinde devam eden görüşmelerin, önümüzdeki iki gün içerisinde nihai bir karara varacağını belirtti.

Taha Naci, seçimlere ilişkin tahminlerin, şu ana kadar aday olma ve reddetme arasında eşit olarak bölündüğünü ifade etti. Naci, “Birliğin karar vermesi durumunda, özellikle de seçim sistemimizi modernize edebilmemiz ve onu çalıştırmak için yeşil ışık yakmamız halinde seçimlere katılma konusunda herhangi bir sorun görünmüyor” ifadelerini kullandı.

Ancak Trablusşam’daki kaynaklar, birliğin seçimlere girme ihtimali olmadığını belirtti. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, böyle bir olasılığın Anayasa Konseyi’nin Jamali’nin adaylığını kabul etmesi sonrasında Naci’nin zafer ilan edemeyeceği gerekçesiyle ilerleyen seçenekler arasında sayıldığını söyledi.

Eski Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Milletvekili Kabbara ve eski Bakan Muhammed Safadi’nin pozisyonlarına ilişkin bir soruya yanıt veren kaynaklar, söz konusu isimlerin Başbakan Hariri ile ittifak konusunda anlaştığını belirtti. Kaynaklar, asıl sorunun ise Jamali lehine oy kullanma boyutlarıyla ilgili olduğunu ifade ederek, “Başbakan Hariri ile ittifaklarını teyit ederek oy sandıklarına gitmek için seçmen ve partilerde bir atmosfer oluşturabilecekler mi?” şeklinde konuştu. Kaynaklar ayrıca, genel seçimlerdeki kişisel desteğin bu yan seçimlerdeki desteğe göre daha ağır basacağını vurguladı.

İslami Grup açısından ise eski Milletvekili İmad el-Hud, Şarku’l Avsat’a grubun Hariri ve Mikati ile görüştüğünü, yakında da Rifi ile bir araya geleceğini söyledi. Grubun, hala pozisyonunu düşündüğünü belirten el-Hud, seçimine henüz karar vermediğini vurguladı.

Milletvekili Faysal Kerami, çoğunluğunu Alevilerin oluşturduğu Arap Demokrat Parti ve İslami Tevhid Hareketi hakkında konuşmanın ise çok erken olduğunu söyleyen kaynaklar, bunların pozisyonlarının İslami Yardım Projeleri Birliği Adayı Taha Naci’nin kararına bağlı olduğunu vurguladı. Kaynaklar, Naci’nin yeniden aday gösterilmesi durumunda ittifaklarının bozulmayacağını, aksi halde ise seçimlere taraf olmaya hazır olduklarını belirtti. Kaynaklar ayrıca, sürece dair soru işaretlerinin de ise “tamamen tarafsız olmayanların kime oy vereceği” yönünde olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat