Suudi gençlerin eksi 25 derece deneyimi

Suudi Arabistanlı bir grup, astronotların bilimsel turizm olarak nitelendirdiği bir yolculuk olan eksi 25 santigrat derecedeki sıcaklıklarda kar ve dondurucu havayı deneyimlemek için kutup bölgelerine doğru yolculuklarını belgeledi. Ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Astronomi ve iklime ilgi duyan Halid Al-Za’aq, iklime ilgi duyan bir grup gençle birlikte seyahat etmenin, keşif ve macera sevenlerin kutup bölgelerine yönelişlerini anlatıyor.

Za’aq yolculuğun ilk aşamasını şöyle anlattı: “Rus köylerine paralel bir çizgide Norveç’e gittik, terkedilmiş yerlerdi ve oraya pasaportsuz geçtik, çünkü orada sınır noktaları bulunmuyor, bölge oldukça sert iklim şartları yaşanıyor ve bu bizim için bir endişe kaynağıydı. Kuzey Kutbu’ndaki en yakın yerleşim alanına geçtik. Paletli araçlarla Norveç bölgesinden Rus bölgelerine taşındık. Rusya ile Norveç arasındaki sınırda pasaport noktalarının bulunmamasından dolayı Salafarvard adasına doğru uçarak aştık.”

“İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ENERJİ ŞEKERLİ YİYECEKLER OLDU”

Za’aq’a göre, bu tehlikeli yolculukta gıda sorununa şekerli yiyeceklerle çözüm bulunabilir. Zira şekerle beslenen cilt soğuğu daha az hissediyor. Yemeklerde, beraberimizde taşıdığımız en önemli şey Arap kahvesi ve şeker oranının yüksek olduğu ve vücuda taşınması kolay yiyeceklerdi diyen Za’aq, “İhtiyaç duyduğumuz enerjiye bize onlar sağladı.” dedi.

Za’aq son olarak “Kutup boyunca, hem Rusya’da hem de uçuşlarımızda vücudumuzu ısıtmaya yardımcı olan bazı giysiler birden fazla yerde satıldı. Gözlemlerimizi kaydetmeye, Körfez üzerindeki etkimizi arttırmaya devam edeceğiz ve önümüzdeki yıllarda bu yolculuğu tekrarlayacağız” açıklamasında bulundu.

Al Arabiya