Kızıl Bayrak 2019 tatbikatı Suudi Arabistan’ın katılımıyla başladı

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin en gelişmiş F-15SA  savaş uçakları ile katıldığı Kızıl Bayrak 2019 (Red Flag) ortak tatbikatı dün ABD’nin Nevada kentindeki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’nde başladı.

Tatbikata, Suudi Arabistan’ın yanı sıra ABD, Belçika, Hollanda ve Singapur Hava Kuvvetleri de katılıyor.

Kızıl Bayrak 2019 tatbikatının ilk gününde, F-35, F-15, F-16 ve F-18 gibi 80’den fazla savaş uçağının katılımıyla gerçek savaşı simüle eden birkaç senaryo gerçekleştirildi.

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nden tatbikata katılan ekibin lideri Yarbay Pilot Mesud bin Şiri, tatbikatın faaliyetleri arasında gelişmiş savaş uçaklarının katılımı ile ileri savaş operasyonlarının planlanması ve ortak uygulanmasına yönelik gündüz ve gece uçuşlarının yer aldığını bildirdi.

Şiri, gerçek savaş ortamına çok yakın bir ortamda yürütülen tatbikat faaliyetlerinin, katılımcıların olası bir savaş haline karşı hazırlığının arttırılmasına katkı sağlayacağını ve katılımcı devletler arasında deneyim alışverişinde bulunmaya yardımcı olacağını dile getirdi.

1975 yılında başlayan ve dünyanın en güçlü hava tatbikatlarından biri olan  ‘Kızıl Bayrak’ tatbikatı, gerçek bir savaş ortamında gerçek mühimmat kullanarak yerdeki hedeflerle başa çıkmayı ve tatbikata katılan kuvvetleri olası bir savaşa hazırlamayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin, dost ve kardeş bazı ülkelerin Hava Kuvvetleri ile katıldığı Kızıl Bayrak 2019 isimli ortak tatbikat, ABD’nin Nevada kentindeki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’nde 11-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Şarkul Avsat