Suudi Arabistan’ın ilk kadın tur rehberleri sertifikalarını aldı

Özel turizm eğitiminden geçen üç Suudi Arabistanlı kadına rehberlik yapabilmeleri için sertifika verildi.  14 eğitim merkezinin bulunduğu ülkede, 205 kadın, tur rehberliği atölyelerinden yararlanıyor.

Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu (SCTH), Pazar günü, Suudi Arabistan’ın Tebük bölgesindeki kadınların tur rehberi olarak çalışabilmeleri için 3 kadına sertifika verildiğini açıkladı.

SCTH’nin Tebük Genel Müdürü Dr. Mabrouk el Shilaibi, yoğun bir eğitim dönemini başarı ile bitiren Hiba Muhammed el Aidi, Nada Saleh el Enezi ve Hanan Hatem el Humaidi’ye tur rehberliği için sertifika verildiğini söyledi.

Al-Shilaibi, ödülün, kadınların toplumda oynadığı rol ile Suudi Arabistan’ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini yansıttığını dile getirdi.

Ulusal Turizm İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi (Takamul) ile birlikte yayınlanan bir raporda, 2020 reformlarının başlamasından bu yana 474 kız öğrencinin “Mesleğiniz… Eğitiminiz” programından yararlandığı ve 9 bin 631 kadının da Ulusal dönüşüm programı 2020’nin bir parçası olarak sağlanan eğitimlere katıldığı belirtildi.

Raporda, Takamul tarafından yapılan atölye çalışmaları ile Suudi Arabistan genelinde 14 eğitim merkezinde yapıldığını ve tur rehberliği atölyelerinden 205 kadının yararlandığını yazdı.

Arab News