Abu Dabi 2019 Özel Olimpiyatlar’da yarışacak yarışmacılar

Bu ay Abu Dabi Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. İşte etkinlik hakkında bilmeniz gerekenler…

Abu Dabi 2019 Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunları’nın açılış töreni, 14 Mart Perşembe günü saat 17.00’da Abu Dabi’deki Zayed Spor Şehri Stadyumunda düzenlenecek. Açılış törenine 40 binden fazla kişinin katılması ve milyonlarca kişinin evlerinden izlemesi bekleniyor.

Abu Dabi 2019 Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunları’nın açılış töreninde Avril Lavigne sahne alacak. Avril Lavigne’in yanı sıra Despacito şarkısı ile ünlenen şarkıcı Luis Fonsi ve efsanevi İngiliz DJ Paul Oakenfold de sahne çıkacak. Açılış töreninin biletleri ticketmasterda satışta sunuldu. Töreni evinizden Dünya oyunları yayıncı kuruluş ortakları olan ESPN ve Abu Dhabi TV’den izleyebilirsiniz.

SPOR DALLARI

Abu Dabi 2019 Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunlarında sporcular 24 farklı spor dalında bireysel ve takım olarak yarışacaklar. Oyunlarda yer alan spor dalları: Atletizm, badminton, plaj voleybolu, bocce, bowling, bisiklet, binicilik, futbol, golf, Judo, kayak, açık su yüzme, powerlifting, patenle kayma, yelken, yüzme, masa tenisi, triathlon ve voleybol. Yarışlar Abu Dabi ve Dubai’de yapılacak.

Abu Dabi oyunları daha önceki yarışlara katılanlardan daha fazla sporcuya ve ülkeye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Özel Olimpiyatlar Organizasyon Komitesi, Olimpiyatların başarılı ve aksamadan düzenlenebilmesi için 20 bin gönüllünün desteğini bekliyor.

İzleyici hizmetlerinden, tıbbi yardımdan çeviriye, teknolojiye, medya ve iletişime kadar birçok alanda yardıma ihtiyaç duyuluyor.

Marriott Abu Dhabi Hotel’de dahil olmak üzere birçok marka ve şirket gönüllülük anlaşması yaptı. 200’den fazla Marriott çalışanı, Özel Olimpiyatlarda 5 bin 500 saatten fazla gönüllü destek sunarak kendi tatillerinden feragat ediyor.

YARIŞMACILAR

BAE’nin altın madalya için yarışacak olan altı oyuncusunu yakından tanıyalım.

1 SALEH ALMARRİ

Kategori: Bowling

Nerede yarışacak: Hamdan Spor Kompleksi, Dubai

25 yaşındaki Saleh Almarri spor yolculuğuna, genç yaşlarında bocce, masa tenis ve yüzme ile başlıyor ve daha sonra bowling’e odaklanıyor. Saleh, daha önce Bölgesel Oyunlara ve Yunanistan ile Los Angeles’ta düzenlenen Özel Olimpiyatlara katılarak toplamda 8 madalya kazandı. Bu madalyaların yedisi altın biri gümüş.

2 HAMDA AL HOSANİ

Kategori: Atletizm

Nerede yarışacak: Dubai Police Club Stadyumu

Hamda yarışmadığı zamanlarda bacağını incitecek kadar koşuyu seven bir kısa mesafe koşucusu. 29 yaşındaki Hamda’nın 15 Özel Olimpiyatlar Madalyası bulunuyor ve 2018 MENA bölgesel oyunlarında BAE’yi temsil etti. Hamda insanların zihinsel engelliler hakkındaki düşüncelerini değiştirmek çabasında olduğunu söyleyerek şunları dile getirdi: “Ortadoğu’da insanlar zihinsel engellilere kötü bir şey gibi bakıyor ama ben bu negatif tutumu değiştirmek istiyorum.”

3 BUTTİ AL SHEEZAWİ

Kategori: Basketbol

Nerede yarışacak: ADNEC, Abu Dabi

Abu Dabili Butti NBA’de oynuyor. Butti, daha önce Abu Dabi, Cezayir, Fas ve Mısır’da düzenlenen Bölgesel Oyunlara ve Kore, Los Angeles, Avusturya’da düzenlenen Özel Olimpiyatlara katıldı.

Basketbol, Butti’nin hayatını Bölgesel ve Dünya Olimpiyatları deneyimleriyle değiştirdi. Dünyanın her yerinden kendisinin “vazgeçilmez” olduğunu söyleyen insanlar ile tanıştı.

4 MUHAMED AL TAJER

Kategori: Binicilik

Nerede yarışacak: Al Forsan, Abu Dabi

Muhamed, ülkesi için 36 madalya kazandı ve bunlardan, biri altın, ikisi bronz üçünü geçtiğimiz sene Abu Dabi Özel Olimpiyatlar 9. MENA Oyunlarında aldı.21 yaşındaki Muhamed, şimdiden gözünü Abu Dabi Özel Olimpiyatlar Dünya Oyunlarına çevirdi. Binici olan Muhamed, aynı zamanda atletizm, karate, hentbol ve basketbolda oynamaktan zevk alıyor. Fakat Al Ain Kulübünde haftada iki defa atıyla antrenman yapmak önceliği.

5 CLARA (CLARİ) LEHMKUHL

Kategori: Tenis

Nerede Yarışacak: Zayed Spor Şehri, Abu Dabi

Clari, BAE takımı için resmi bir Zumba eğitmeni sertifikasına sahip Down sendromlu üç kişiden biri olarak fitness rol modeli. Clara uzun zamandır öncü görevini üstleniyor; çocukken engelliler için olmayan örgün bir okula kabul edilmişti.

6 OMAR AL SHAMİ

Kategori: yüzme

Nerede yarışacak: Hamdan Spor Kompleksi, Dubai

Omar, 2018 MENA oyunlarına katılarak bir altın ve bir gümüş madalya kazandı. Omar, “büyün insanların bizi desteklemesini ve bizi olduğumuz gibi kabul etmesini istiyorum” diye düşüncelerini dile getiriyor. Ayrıca, özel ihtiyacı olan insanlar için bir etken olmayı arzu ediyor ve zihinsel engelli insanların yetenekleri hakkında farkındalık yaratmaya devam etme sözü verdi.

What’s On