Husiler, Hacur’da soykırım suçu işliyor! 12 çocuk ve 10 kadın öldürdüler!

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, 13 Mart’ta başkent Sana’nın kuzeybatısındaki Hacca vilayetinde geçtiğimiz günlerde Husi milisleri tarafından düzenlenen saldırılarda onlarca kişinin öldüğünü açıkladı. El-İryani, uluslararası topluma bölgeyi “felaket bölgesi” olarak ilan etme çağrısı yaptı.

Muammer el-İryani, Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlediği basın toplantısında, Husilerin Hacca vilayetindeki Kaşr kasabasında sivillere yönelik işlediği ihlallere dikkati çekti. Bakan, milislerin balistik füzeler de dâhil çeşitli ağır silahlar kullanarak köy ve kasabaları hedef aldığını belirtirken, Yemenlilere yönelik soykırım seviyesinin yükseldiğini vurguladı. Husi milislerinin iki aydır Hacur kasabasına yönelik kuşatmasına dikkat çeken el-İryani, bölgede ilaç, gıda ve içme suyu sıkıntısı yaşandığını, yaşanan kayıp ve hasarın boyutunu da tam olarak bilmediklerini açıkladı.

Yemenli bakan, milislerin işlediği suçlara karşı uluslararası toplumun sessizliğinden dolayı şaşkınlığını ifade ederek, “İran, kararlarında bağımsız değil, gündemini uyguluyor. Yemen ve halkın çıkarlarına bağlı olmayı reddediyor” dedi.

12 ÇOCUK VE 10 KADIN HUSİ SALDIRISINDA ÖLDÜ

Birleşmiş Milletler (BM), geçtiğimiz Salı günü yayınladığı bir bildiride, Yemen’in Hacca vilayetindeki vatandaşlara ve evlerine yönelik saldırlar sırasında 2 gün içerisinde 12 çocuk ve 10 kadının öldüğünü açıkladı. Kaşr kasabasına yönelik bombardımanlarda ise yaşları 1 ila 18 arasında değişen 14’ü çocuk olmak üzere 30 kişinin de yaralandığı ve bazılarının tedavi edilmek için Sana’daki hastanelere götürüldüğü belirtildi.

Yemen Enformasyonu Bakanı ayrıca, basın toplantısı sırasında, Husilerin Hacur’daki kasabalara yönelik yaklaşık 2 aydır devam eden boğucu kuşatma çerçevesinde bölgede yüzlerce yaralı olduğunu ve 4 bin 200’den fazla ailenin evlerinden göç etmek zorunda kaldığını vurguladı. Muammer el-İryani, Yemen’in Amman Büyükelçiliği binasında düzenlenen basın toplantısında ayrıca, milislerin sivillere yönelik sistematik ihlaller gerçekleştirdiğini, halkı aç bıraktığını, sivillere yönelik toplu cezalandırma yönetimi uyguladığını ve evlerini havaya uçurduğunu söyledi. Bakan, tüm bu faaliyetlerin de insan haklarının ihlali olduğuna dikkati çekti.

‘HUSİLER BARIŞ NİYETİ TAŞIMIYOR’

El-İryani, Husilerin cezaevlerinde tuttukları esirlere işkence ettiğini, esirlerin cezaevlerinde baskı altında tutulduklarını ifade ederken, ülkesindeki meşru hükümetin Yemen’de barışı sağlamak ve iyi niyetini kanıtlamak için elinden gelen her şeyi yaptığını vurguladı. Stockholm’de hükümetin verdiği son tavizlere dikkati çeken bakan, anlaşma uyarınca milislerin Hudeyde’den geri çekilmesi, tutuklu ve esirlerin serbest bırakılması gerektiğini vurguladı. El-İryani ayrıca, Husilerin barış niyeti taşımadığını, uluslararası toplum tarafından desteklenen anlaşmaları uygulamayı reddettiğini savundu.

El-İryani, çok sayıda gazeteci ve siyasi aktivistin kaçırıldığını, işkence gördüğünü söyleyerek milislerin baskı, tehdit ve saldırılarının da devam ettiğini belirtti. Yemenli Bakan, hükümetin meşruiyete karşı savaşan ve vatandaşları savaş cephelerine katılmaya zorlayanlar için cezaevleri açmaya hazır olduğunu ifade etti. Bakan ayrıca, Husilerin barışa değil silaha inandıkları için hiçbir anlaşmaya da uymayacaklarını vurguladı.

HUSİLERE TEPKİLERİN SESİ YÜKSELİYOR

Öte yandan Yemen’in Amman Büyükelçisi Ali el-Omrani de “Husi milisler, Yemen’e karşı sadece 4 yıldır değil, 15 yıldır devam eden bir savaş veriyor. Yemen halkı, onlara karşı direnmeyi sürdürecek ve bu terör grubunu yıkmayı başaracak” dedi. Husi milislerin; savaş, ölüm ve şiddet grubu olduğunu, siyaset ile ilgilerinin olmadığını söyleyen el-Omrani, “Yemen halkı ve meşru hükümet, savaş istemiyor. Ancak milisler onları savaşa itti” ifadelerini kullandı. Büyükelçi ayrıca, “Yemen halkı, bu sıkıntı karşısında galip gelecek. Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyonun desteğiyle bu darbeci grup karşısında başlarını dik tutarak itibarlarını koruyacak” dedi.

Tutuklu Anneleri Derneği Başkanı Ummu el-Selam el-Hac, derneğin kaçırılan ve esir tutulan Yemenlilerin ailelerinin çektiği sıkıntıları hafifletmek için Husi cezaevlerinin kapılarına dayandığını belirtti. Dernek, sadece kendileri tarafından tespit edilen kaçırılan Yemenlilerin sayısının 2 bin olduğunu, bunların 120’sinin işkence dolayısıyla öldüğünü, 230’unun zorla gizli tutulduğunu, 108’inin sağlıksız koşullar altına bulunduğunu ve 114’ünün de kaçırılıp gözaltında olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat