SDG: Bağuz’daki ilerleyişimiz sürüyor

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon ile birlikte kuşattıkları DEAŞ’ın elinde kalan son belde olan Bağuz’a ilerleyişin sürdüğünü açıkladı.

SDG Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, SDG güçlerinin terör örgütü tarafından kontrol edilen alanlara doğru ilerleyişin sürdüğünü çatışmalarda bir grup unsurun öldüğü ve yaralandığı ifade edildi. Açıklamada, terörist unsurların ABD tarafından destelenen, Kürt ve Araplardan oluşan SDG güçleri arasında yaşanan çatışmada DEAŞ’a ait 15 unsurun öldüğü belirtildi.

DEAŞ SALDIRILARINA DEVAM EDİYOR

Suriye Demokratik Güçleri, ABD liderliğindeki koalisyonun yeni hava saldırıları başlattığını duyurdu. SDG tarafından dün yapılan açıklamada, DEAŞ unsurlarının, Bağuz’daki güçlerine yönelik iki saldırı girişiminde bulunduğu aktarılırken, örgütün intihar saldırıları gerçekleştirmeye çalıştığı, ancak başarılı olamadığı kaydedildi.

SDG’nin Medya Merkezi Direktörü Mustafa Bali, DEAŞ’a yönelik Bağuz kasabasına gerçekleştirilen saldırıda örgüt militanı 38 kişinin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

SDG’nin, ‘bittiğini yâ da artık bitmiş sayılabileceğini’ belirttiği DEAŞ’a karşı Bağuz’da yürütülen savaşta dün öğleden sonra, bölgeden yoğun siyah dumanlar yükselirken, silah ve patlama sesleri duyuldu.

2014 yılında Irak ve Suriye topraklarının büyük kısmını kontrol altına alan DEAŞ, daha sonra ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon dâhil olmak üzere çeşitli güçlerin saldırıları karşısında üst üste yenilgiler yaşadı. Örgüt en büyük yenilgisini, 2017 yılında Irak’ta Musul’u, Suriye’de ise Rakka’yı kaybederek aldı.

Şarkul Avsat