Suudi Arabistan’da balık yetiştirene yüzde 70 destek

Tarımsal kalkınma Fonu (ADF), Balık Yetiştiriciliği Destek Programı kapsamında başlatılan projenin toplam maliyetinin yüzde 70’ini finanse etme planlarını açıkladı.

Açıklama, Riyad Ticaret ve Sanayi Odası, Tarım ve Gıda Güvenliği Komitesi ve Suudi Arabistan Çevre, Su Kaynakları ve Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Balık Yetiştiriciliğine Yatırım’ atölyesinde yapıldı.

SU ÜRÜNLERİNDE 970 BİN TON HEDEFLENİYOR

Suudi Arabistan, balık yetiştiriciliğinde dünya lideri olma potansiyeline sahip.

ADF’nin, bu sektörü destekleme stratejileri, Suudi Arabistan’ın 2029 yılına kadar su ürünleri üretiminde yıllık 970 bin tona ulaşması durumunda bölgesel rakiplerine karşı avantaj sağlamış olacak.

Coral Coast Co. Su Ürünleri Danışmanı Saud el- Uteybi’nin, balık yetiştiriciliği konusunda atölyede sunduğu raporda, Suudi Arabistan’ın ürettiği balığın üç katı kadar ithalat yaptığını belirtti.

El- Uteybi, küresel su ürünleri üretiminin 2022 yılına kadar 181 milyon tona ulaşacağını belirterek, balık talebini ve buna bağlı olarak sektördeki yatırımın canlılığını altını çizdi ve aynı zamanda sürdürülebilirlik, mesleki eğitim, kalite kontrol ve diğer pazarlardan gelen rekabet konularında sorular sorulması gerektiğini de dile getirdi.

Arab News