​DEAŞ’ın son kalesi yırtık çadırlar, hendek ve tüneller

Fırat Nehri kıyılarına bakan Bağuz kasabasındaki kampın doğusunda, alelacele kuruldukları çok belli olan yırtık çadırlar, yerlere saçılmış battaniye, yastık, halı ve yırtık şilteler, boş su tenekeleri, kırılmış tabak ve kaplar göze çarpıyor. Ayrıca DEAŞ unsurların, bombardıman esnasında gizlenmek için bir sığınak gibi kullanıldıkları metal levhalarla kaplı küçük hendekleri de burada görmek mümkün.

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un hava saldırılarıyla desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG), bu bölgeyi yer altı tünelleri ve hendeklerde gizlenen DEAŞ’ın kontrolünden büyük ölçüde kurtarmayı başardı.

Şarku’l Avsat muhabiri, dün gece DEAŞ’ın elindeki son alan olan Bağuz’dan çoğu çocuk ve kadın yaklaşık 100 kişinin çıktığını gözlemlerken, söz konusu grupta yer alan bazı erkeklerin DEAŞ unsuru oldukları şüphesi mevcut.

Bugün DEAŞ’ın bölgedeki varlığı, yerin altına oyulmuş tüneller ve hendekler ile Irak sınırına uzanan tarım arazileriyle çevrili bir kampın küçük bir bölümüyle sınırlı.

SDG güçlerinden uzman ekipler, tünel ve hendeklerde saklanan uyuyan hücreler ile DEAŞ unsurları tarafından yerleştirilen patlayıcıları imha etmeye başlarken, bu süreç bitmeden kasaba sakinlerinin buraya geri dönüşüne izin vermiyor.

2011 baharında Suriye’deki krizin patlak vermesinin ardından, 2013 yılının başında Bağuz rejimin kontrolünden çıktı.

Önce Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ardından da Nusra Cephesi’nin kontrolü altına giren Bağuz, 2014 yılında DEAŞ’ın eline geçti.

Geçtiğimiz Şubat ayına kadar DEAŞ’ın kontrolünde kalan Bağuz’un büyük bölümü, Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen SDG tarafından son haftalarda ele geçirildi.

SDG, Bağuz’da sıkışan sivillerin tahliyesine izin vermek için DEAŞ’a yönelik saldırıları defalarca askıya alırken, son zamanlarda kasabadan çıkanların çoğu DEAŞ unsurlarının aileleri oldu ve bunlar Bağuz’dan çıkmalarının ardından el-Hol kampına doğru yöneldi.

DEAŞ unsurlarının teslim olma sürecinin bitmesiyle birlikte, terör örgütünün coğrafi varlığı da sona erecek.

2011’den bu yana, Ortadoğu’nun en sorunlu ülkelerinden olan Suriye’ye sözde ‘halifelik’ hayaliyle binlerce kilometrelik alanda hakimiyet kuran sonra da tamamını kaybeden DEAŞ unsurları sonunda teslim olmaya karar verdi.

Şarkul Avsat