Yeni Zelanda katliamcısı, bir kaç kez Türkiye’yi ziyaret etmiş

Yeni Zelanda’da iki camiyi hedef alarak 49 kişinin ölümüne neden olan Avustralya doğumlu terörist Bretton Tarrant’ın birkaç kez Türkiye’ye geldiği ortaya çıktı.

Üst düzey bir Türk yetkili dün yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenleyen teröristin birkaç kez Türkiye’ye geldiğini belirterek, teröristin faaliyetlerini izlemek adına soruşturma başlatıldığını belirtti. Yetkili, Avustralya doğumlu teröristin Türkiye’ye gelerek burada bir süre vakit geçirdiğini ifade ederek, ziyaretlerin sıklığı, süresi ve tarihi hakkında detay vermedi.

TÜRKİYE’DE KURDUĞU TEMASLAR ARAŞTIRILIYOR

Fransız haber ajansına konuşan yetkili, şüphelinin Türkiye dışında Avrupa, Asya ve diğer Afrika ülkelerini ziyaret ettiğini düşündüklerini belirterek, şahsın hareketlerini ve ülke içerisindeki temaslarının araştırıldığını aktardı.

Avustralyalı Breton Tarrant, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde bulunan iki camide 49 kişinin ölümüne yol açan korkunç bir terör saldırısı gerçekleştirdi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olayı, ülke tarihinin en karanlık günü olarak nitelendirirken, Müslümanları hedef alan bu saldırıdan önce ülkenin dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olduğu için mutluluk duyduklarını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda’daki camileri hedef alan terörist saldırıların “İslam’a yönelik düşmanlığın tırmanmasının göstergesi” olduğunu belirterek, başka felaketlerin ortaya çıkmaması için Batı ülkelerini tedbir almaya davet etti. Erdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yükselmekte olan ırkçılığın bu yeni örneğini şiddetle kınadığını ifade etti.

Türkiye Ulusal Televizyon Kanalı TRT’ye göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yeni Zelanda’ya gitmesi bekleniyor.

Şarkul Avsat