Suudi Arabistan’dan hava harp merkezi hamlesi

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri Komutanı Prens Turki Bender bin Abdulaziz, ülkesinin hava harp merkezi inşa etme niyetinde olduğunu belirtti.

Prens Turki, ABD’nin Nevada kentindeki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü ziyareti sırasında, merkezin nitelikli kadrolar tarafından destekleneceğini belirterek, hava ve teknik eğitim ekiplerinin modern savaşa benzer bir gerçeklikte eğitilmesine olanak sağlayacağını ifade etti.

HAVA KUVVETLERİ GELİŞTİRME PROGRAMI

El Arabiyye kanalına göre Prens Turki Bender, ülkesinin Eş-Şarkiyye bölgesine (Doğu Bölgesi) inşa edilecek merkezin, Nevada kentindeki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’ne benzer olacağını ve bu adımın Hava Kuvvetleri Geliştirme Programı’nın bir parçası olduğunu aktardı.

Komutan Prens Turki’nin Nellis Hava Kuvvetleri Üssü ziyareti, Hava Kuvvetleri’nin Suudi Arabistan’ın içinde ve dışındaki ortak tatbikatları incelemek, eğitmek ve uygulamak için büyük bir hava ve teknik ekibin katıldığı Kızıl Bayrak 2019 (Red Flag) ortak tatbikatı sırasında gerçekleşti.

Komutan Prens Turki Bender bin Abdulaziz’in çalışma grubu ile yaptığı görüşmeye, farklı üst düzey komutanlar katılırken toplantı sonrası komutan, uçak bakım merkezini ziyaret etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan askeri uzman Muhammed el-Kubayban, merkezin mevcut zorluklarla yüzleşmede büyük bir rol oynayacağını belirterek, Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın silahlı kuvvetlerin saldırıya hazırlıklı olma ve mücadele yeteneklerini arttırmaya yönelik gelişimlere güçlü destek sağladığını vurguladı.

SUUDİ ARABİSTAN SAVUNMASI TEHLİKELERE HAZIRLIKLI

Uzman açıklamasında, böyle bir merkezin açılmasının amacının komutanların savaş kabiliyetlerini geliştirmek, onları karmaşık bir ortamda çalışma zorluklarına alıştırmak, silah operatörlerini ve tüm askeri birlikleri modernize etmek olduğunu belirtti. Açıklamada benzer merkezler kurulmadan önce, savaş sistemleri, erken uyarı sistemleri ve yakıt ikmali gibi birçok hava kuvvetleri teknik sisteminin varlığı gibi konulara değinildi.

Öte yandan askeri analist Orgeneral Hasan eş-Şehri, gelişmiş bir merkezin kurulmasının zorluklarla ve potansiyel tehditlerle yüzleşmeye katkı sağlayacağını vurgulayarak, bölgedeki hızlı değişikliklerin sonucu olarak Suudi Arabistan savunma güçlerinin tüm tehlikelere karşı koyabileceğine işaret etti.

Analist açıklamasında, Suudi Arabistan’ın savunma çalışmalarını geliştirme stratejisinin herkes tarafından bilindiğini ifade ederek en iyi ve son teknolojiye sahip olmayı hak ettiklerini vurguladı.

Şarkul Avsat