İran Genelkurmay Başkanı Şam’a gitti

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, 6 ay içinde ikinci kez Suriye ve Iraklı mevkidaşlarıyla görüşmek üzere dün Şam’a gitti.

Devrim Muhafızlarına bağlı bir haber sitesi İran Genelkurmay başkanının üçlü bir toplantı yapmak için dün Şam’a gittiğini duyurdu.

Tesnim Haber Ajansı, toplantının amacının terörle mücadele olduğunu belirterek üç ülke arasındaki askeri ve siyasi ilişkileri güçlendirmenin ziyaretin diğer hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

SURİYEDE’Kİ HER DEVLET, SURİYE HÜKÜMETİYLE KOORDİNELİ HAREKET ETMELİ

Suriye basını gecikmeli olarak ziyaretle ilgili İran genelkurmay başkanının Suriyeli yetkililer tarafından havaalanında karşılanma görüntülerini yayınladı. Bakıri burada yaptığı açıklamada: “Suriyede askeri güce sahip olmak isteyen her devlet, Suriye hükümetiyle koordineli olarak hareket etmeli. Bu, en kısa sürede Suriye’den çıkması gereken Fırat’ın doğusu ve İdlib’teki güçler için de geçerli” dedi.

İRANLI GÜÇLERİN BULUNDUĞU YERLERE ZİYARET

Bu sözler, İran- Rusya arasındaki anlaşma ve Suriye’den içinde İran’ın da olduğu tüm yabancı unsurların çıkarılması konusunda uluslararası çalışma grubu kurma imkanlarının konuşulduğu bir zamanda dile getirildi. İran televizyonundan yapılan açıklamada Bakıri’nin Suriye gezisinin İranlı milislerin yoğun bulunduğu Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor, Bukemal, Fırat bölgesi ve Doğu Guta’ya gerçekleşeceğini belirtti.

ÜÇLÜ TOPLANTIDA KARA TAŞIMACILIĞI VE DEAŞ GÖRÜŞÜLECEK

Siyasi kaynaklar Şarku’l Avsat’a, üçlü toplantıda muhtemelen, Suriye-Irak sınırı ve İran ile Irak üzerinde Suriye kara taşımacılığını güvence altına almanın yollarının konuşulacağını belirtti. Yine Suriye- Irak arasındaki el- Kaim ve el- Velid sınır kapılarının açılması ve sınırda DEAŞ kalıntılarının temizlenmesi de ele alınacak konular arasında. Kaynakların belirttiğine göre, beş ay önce Amerikan yaptırımlarına maruz kalan İran’ın önceliği, kara taşımacılık hattının güvenliğinin sağlanması. Ayrıca Bakiri bu ziyaretinde Suriye’deki İran birliklerini de incelemeyi planlıyor.

Bakıri, Ekim ayında da dört günlük bir ziyaret için Suriye’ye gelmiş, Esedle yaptığı istişareler sonrasında Halep civarındaki İran birliklerini denetlemişti. Bu ziyaret Beşar Esed’in üç hafta önce İran’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından geldi.

Bu ziyarette Esed, İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile görüştü. İran Dışişleri Bakanlığı Esed’in bu gelişinden haberdar değildi. Bu durum, Ruhani ile Esed’in fotoğrafları sosyal medyada dolaşmaya başladıktan sonra İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in istifasına neden olmuştu.

İRAN LAZKİYE LİMANININ KONTROLÜNÜ İSTİYOR

İran, 7 yıl önce çalışmaya başladığı Lazkiye ve Lazkiye limanına büyük bir önem veriyor. Burada konteynır limanını İran idaresine verilmesini istiyor. Batı medya kaynaklarına göre, İran şirketleri, İran ile Suriye’yi Irak üzerinden bağlayan yolun başlangıcı olan Lazkiye limanından mal taşınmasına başladı.

Şarkul Avsat