Suudi Arabistan’dan radikalizm ve terörü besleyen ırkçı söylemlerle mücadele çağrısı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi. Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın, Yeni Zelanda’daki Christchurch şehrinde bulunan iki camiye düzenlenen terör saldırısını ve terörün tüm tezahürlerini kınadığı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın, farklı dinlere saygı duyma ihtiyacının altını çizerek, radikalizm ve terörü besleyen söylemlerle mücadele etmenin yanı sıra küresel barış ve güvenliğe hizmet etmeyen, radikalizmi, nefreti ve şiddeti destekleyenlere hiçbir şekilde tolerans gösterilmemesi çağrısında bulunduğu vurgulandı.

“Terörizmin dini ve vatanı yok. Sevgi, uyum ve barış değerlerini benimsememiz gerekiyor” ifadeleri kullanılan toplantıda, Yeni Zelanda hükümeti, halkı ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileklerinde bulunularak, yaralılara acil şifa temenni edildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın da katıldığı, ‘Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek’ konulu 3. Brüksel Konferansı’na değinilerek, konferans esnasında Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği’nin (AB)  Suriye’nin güvenliği, istikrarı ve birliği için birlikte çalışma olanaklarını gözden geçirdiğine dikkat çekildi.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane’nin, toplantının ardından SPA’ya yaptığı açıklamaya göre, toplantıda, Suudi Arabistan’ın Cenevre’de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 40. oturumuna katılımının altı çizildi.

Bu vesileyle, Suudi Arabistan’ın, insan haklarını koruma ve desteklenmesine yönelik çabaları sürdürme konusundaki kararlılığı da vurgulandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın diğer kültürlere karşı ırkçı konuşmalar yapılmaması konusundaki uyarıları yineleyerek, bazı hükümetlere ülkelerinde yaşayan Müslümanların topluma entegrasyonuna katkıda bulunacak şekilde dengeli hitap ve politikaların benimsenmeleri çağrısında bulunuldu ve İslamofobiyi yasaklayan yasaların çıkartılması talep edildi.

Enformasyon Bakanı’nın aktardığına göre, toplantıda, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Yemen’deki meşruiyeti destekleyen Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nu ve İran’ın Yemen’deki müdahalelerine karşı Riyad’ın yardım etme çabalarını desteklediğine ilişkin tutumuna övgüde bulunuldu ve Tahran’ın uluslararası deniz ticaret rotalarını ele geçirmesini engelleme gereğinin altı çizildi.

Bakan eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan’ın iç işlerine ilişkin bir takım kararlar alındığını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat